Evaldas Lugauskas, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto studentas, savo kelią į chemiją pradėjo dar 7-oje klasėje, susižavėjęs eksperimentų vaizdo įrašais ir įkvėptas stiprios mokytojos. Jį pakerėjo VU Chemijos ir geomokslų fakultetas, siūlantis įvairią ir įdomią studijų programą.
„Tikėjausi gauti tvirtą teorinį pagrindą ir įgyti praktinių įgūdžių dirbant laboratorijoje, – sako Evaldas. – Ir galiu drąsiai teigti – šie lūkesčiai pasiteisino!“ Studijų metu jis ne tik įgijo žinių, bet ir išmoko kritinio mąstymo, gebėjimo analizuoti ir dirbti komandoje. Evaldas džiaugiasi galimybe dirbti su tarptautiniais projektais, atveriančiais duris į pasaulines laboratorijas. Toliau – interviu su chemiku.
Kas lėmė Jūsų pasirinkimą studijuoti chemiją būtent Vilniaus universitete?
Susidomėjimas chemija atsirado pakankamai anksti, gal 7-oje klasėje, kuomet interneto platybėse pradėjau žiūrėti įvairių cheminių eksperimentų vaizdo įrašus. Dėl šios priežasties vėliau ir pasirinkau gimnaziją, kurioje žinojau, kad dirba stipri chemijos mokytoja, ekspertė Janė Liutkienė. Gimnazija taip pat garsėjo puikia laboratorija ir jaunųjų chemikų mokykla, kur buvo organizuojami papildomi teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, ruošiama ir dalyvavimui olimpiadose.
Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas sužavėjo nuo pačio pirmo apsilankymo, atvykus į užsiėmimus mokomosiose laboratorijose su klase, bei dalyvaujant nacionalinėje chemijos olimpiadoje. Užtikrintumas, kad noriu studijuoti chemiją VU , atsirado išanalizavus chemijos studijų programą, kuri pasirodė labai įvairi ir įdomi visais aspektais.
VU renginys „Superpaskaita“: Evaldas Lugauskas ir Eivydas Trioška. VU nuotr.
Kokius lūkesčius turėjote prieš pradėdami studijas Chemijos ir geomokslų fakultete? Ar jie pasiteisino?
Prieš pradėdamas studijas Chemijos ir geomokslų fakultete, tikėjausi gauti tvirtą teorinį pagrindą ir įgauti praktinių įgūdžių dirbant laboratorijoje. Noro, žinoma, buvo ir pačiam „prisiliesti“ prie mokslinės veiklos, pamatyti kaip vyksta progresas moksle bei kažkiek prie to prisidėti.
Galiu drąsiai sakyti – šie lūkesčiai pasiteisino. Studijų programa buvo įvairiapusė ir suteikė ne tik teorinių žinių, bet ir lavino kritinį mąstymą, gebėjimą analizuoti ir dirbti komandoje. Laboratoriniai darbai, mano nuomone, buvo bene svarbiausia studijų dalis, kuri privertė ne vien išmokti planuotis savo laiką, bet ir savarankiškai mąstyti, analizuojant gautus rezultatus. Taip pat džiaugiuosi gavęs progą dirbti VU ne vien laborantu bet ir su tarptautiniais projektais, kurie suteikia daug galimybių pačiam pamatyti kaip dirba laboratorijos iš skirtingų pasaulio kraštų.
Kaip vertinate tai, kad Jums šiais metais buvo paskirta Gražinos Romualdos Klimavičius vardinė stipendija?
Mano nuomone, ši stipendija yra pakankamai geras paskatinimas siekti kuo geresnių studijų rezultatų, tačiau reikia ir nepamiršti, kad svarbiausia ne pažymys, įrašytas diplome, o tai, ką išsineši iš lankytų paskaitų, laboratorinių darbų ar bendravimo su dėstytojais. Įgautos žinios yra neįkainojamos ir praverčia ne vien vėliau dirbant laboratorijoje, bet ir gyvenime.
Žinome, kad studijų metu buvote aktyvus studentas ir šiemet VU renginyje „Superpaskaita“ pristatėte įvairius cheminius eksperimentus. Kokie įspūdžiai ir jausmai apėmė po šio sėkmingo pasirodymo?
Tiesą sakant, prieš patį renginį buvo daug jaudulio ir nerimo, ar iš tikrųjų viskas pavyks sėkmingai. Kadangi scenoje buvau pratęs tik stovėti kažkur gale pasislėpęs, o ne būti priekyje ir šnekėti su publika, todėl tai buvo nemažas išbandymas. Dėl šios priežasties, viskam pasibaigus, pajutau labai didelį palengvėjimą. Kartu su palengvėjimu atėjo suvokimas, kad atsirado daugiau pasitikėjimo savimi, kad kalbėti prieš publiką nėra kažkoks „raketų mokslas“ ir tai pakankamai nesunkiai išmokstama.
VU renginys „Superpaskaita“: Evaldas Lugauskas ir Eivydas Trioška. VU nuotr.
Kokios yra Jūsų artimiausios karjeros perspektyvos ir planai po studijų?
Per daug į priekį planuoti nesinori, kadangi gyvenimo vingiai dažnai nukrypsta netikėtomis linkmėmis, tačiau šiuo metu jau esu padavęs prašymą tęsti studijas siekiant chemijos magistro laipsnio, o po jo tikriausiai seks ir doktorantūra.
Ką palinkėtumėte būsimiems chemijos studentams?
Būsimiems studentams linkiu daug atkaklumo ir kantrybės – lankykite paskaitas, laboratorinius darbus ir stenkitės iš jų pasiimti kuo daugiau. Kaip ir minėjau – studijų tikslas nėra tik diplomas ant sienos. Svarbiausia – įgyti žinių ir supratimo, kurį galėsite pritaikyti tiek mokslinėje, tiek profesinėje veikloje. Jūsų kūrybiškumas ir gebėjimas suprasti tai, ko mokotės, nulems, kiek sėkmingai pritaikysite tai realiame gyvenime.