pijus domantas valentukevicius

Pijus Domantas Valentukevičius – VU Chemijos ir geomokslų fakulteto absolventas, baigęs Nanomedžiagų chemijos studijas Chemijos ir geomokslų fakultete. Jo studijų patirtis buvo lengvesnė, nei tikėtasi, daugiausia dėl tvirto chemijos pagrindo, įgyto ruošiantis olimpiadoms ir dalyvaujant jose dar mokykloje. VU absolventas ypač vertina studijų metu įgytą laboratorinių darbų patirtį, kuri suteikė jam plačias praktines žinias ir įgūdžius. Didelį įspūdį Pijui paliko stažuotė NASA, kuri viršijo jo lūkesčius ir suteikė ne tik dalykinių žinių, bet ir vertingų pažinčių bei platesnį požiūrį į galimybes. Jis teigia, kad labiausiai NASA stažuotėje pravertė elektrochemijos ir programavimo žinios, įgytos studijų metu. Pijus pataria jaunimui, svarstančiam apie šią studijų kryptį, rinktis Vilniaus universitetą, nes Lietuvoje atsiveria tokios galimybės kaip stažuotė NASA ir įvairios stipendijos. Toliau – interviu su VU absolventu Pijumi.

 

Kaip vertinate Nanomedžiagų chemijos studijų programą Chemijos ir geomokslų fakultete, kokie dalykai ar kursai jums pasirodė naudingiausi ir kodėl?

Studijos daug lengvesnės nei tikėjausi. Nors tikrai daugelyje kursų įsigilinama į nagrinėjamas temas, didelę dalį informacijos buvau įsisavinęs jau mokykloje. Aišku, tą pagrinde lėmė ruošimasis ir dalyvavimas olimpiadose. Nuo 10 iki 12 klasės skirdavau nemažai laiko sunkesnių chemijos uždavinių spendimui ir į mokyklos kursą neįeinančių temų mokymuisi. Kita vertus, manau, kad dėl tokio pobūdžio ši programa leidžia įgauti gerus teorinius pagrindus ir užpildyti spragas bet kokį žinių lygį turinčiam žmogui. Jei reiktų išskirti naudingiausią dalyką, įgaunamą studijų metu, įvardinčiau patirtį, įgaunamą laboratorinių darbų metu. Laboratoriniai darbai atliekami daugelyje skirtingų kursų, tad įgaunama gan plataus spektro praktinių žinių ir įgūdžių.

Šiais metais esate apdovanotas Gražinos Romualdos Klimavičius vardine stipendija, ką tai jums reiškia?

Tai labai didelė garbė ir dalykas, už kurį esu itin dėkingas – šie pinigai labai pravers magistro studijų užsienyje metu, nes finansinių išteklių šiam dalykui tikrai trūksta.

Ar galėtumėte trumpai papasakoti apie įspūdžius NASA stažuotėje, kaip jautėtės sužinojęs, kad esate vienas iš 10 studentų, atrinktų stažuotei NASA?

Sužinojus, kad praėjau atranką buvo sunku suvokti, kas įvyko ir kad tai realu. Šis pojūtis tęsėsi per visą stažuotę ir net dabar keista pagalvoti, kad ten buvau. Bendrai stažuotė NASA suteikė daugiau naudos nei tikėjausi. Patys vertingiausi dalykai turbūt yra ne dalykinės žinios, o stažuotės metu įgytos pažintys ir pakitęs požiūris – galimybių yra daug daugiau, nei maniau. Progos pagyventi JAV nepamiršiu visą likusį gyvenimą – aplinka ir žmonės tikrai kitokie nei daugumoje Europos šalių. Ko tikrai nesitikėjau yra tai, kad vadovai NASA suteiks tiek daug dėmesio ir pagalbos. Ši pagalba leido žymiai greičiau mokytis ir padidino stažuotės vertę. Galiausiai nustebino tai, kad daugelis ten dirbančių žmonių nėra juodai apsikrovę darbais ir yra gan atsipūtę.

valentukevicius2025

Pijaus Domanto Valentukevičiaus asmeninio archyvo nuotr.

 

Kaip manote, kokie specifiniai įgūdžiai ar žinios, įgytos studijuojant Chemijos ir geomokslų fakultete, buvo labiausiai naudingos stažuotės metu?

Labiausiai naudingos buvo elektrochemijos žinios, įgytos paskaitų ir darbo laboratorijoje metu, nes tai buvo tiesiogiai susiję su stažuotės metu atliekamomis užduotimis. Taip pat labai pravertė studijų metų įgytos programavimo žinios. Na, bet daugelį įgūdžių teko lavinti nuo nulio, nes Vilniaus Universitete neteko susidurti su projektu, kuriame reikėtų atlikti inžinerinio tipo užduotis.

Kalbant apie jūsų baigtas bakalauro studijas, kokį patarimą duotumėte jaunam žmogui, kuris galvoja apie šią studijų kryptį, bet dar nėra tikras, ar tai tinkamas pasirinkimas?

Jeigu svarstote tarp Chemijos ir Nanomedžiagų chemijos, tai pasirinkus, bet kurį variantą gailėtis neteks, nes studijų programos itin panašios. Manau, kad geriausia vieta šios krypties studijoms Lietuvoje yra būtent Vilniaus Universitete. Norint dar aukštesnės kokybės studijų verta žiūrėti į užsienio universitetus. Kita vertus studijuojant Lietuvoje atsiveria tokios galimybės kaip stažuotė NASA, LMT praktika ir galima gauti įvairias stipendijas.