VU Fizikos fakulteto mokslininkai (vad. dr. K. Kazlauskas) su kolegomis iš VU Chemijos ir geomokslų fakulteto (vad. prof. E. Orentas) žurnale „Advanced Optical Materials” pristatė novatorišką tyrimą, kuriame demonstruojama rekordinio našumo artimos IR spinduliuotės konversija į matomą šviesą organiniuose sluoksniuose.
Tyrime, pagrįstame tripletinių eksitonų anihiliacijos procesu, atskleidžiamos galimybės efektyviai panaudoti IR spektro dalį, kuri iki šiol buvo iššvaistoma, siekiant padidinti saulės elementų našumą. Mokslininkai sukūrė naują CN-Rub medžiagų klasę, pagrįstą rubreno junginiu, sistemingai modifikuotu nitrilo pakaitais. Šie unikalūs junginiai buvo pritaikyti organinėse šviesą konvertuojančiose sistemose, naudojant VU FNI organinės optoelektronikos technologinę bazę. Pagaminti prototipai pasižymėjo efektyvia artimos IR spindulių konversija į matomą sritį. Tyrime ne tik pademonstruotas rekordinio efektyvumo konvertuojantis sluoksnis, bet ir pasiūlyta strategija, skirta pagerinti konversijos našumą kitose spektrinėse srityse. Dėl savo reikšmingumo tyrimas bus paviešintas ant „Advanced Optical Materials” žurnalo viršelio (idėjos išpildymas A. Jozeliūnaitė).
Tyrimai atlikti įgyvendinant Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos „Universitetų ekscelencijos iniciatyvos“ programą, pagal sutartį su Lietuvos mokslo taryba (Nr. S-A-UEI-23-6).
Publikuotą darbą galite rasti čia.