plikusiene

T. Kaunecko nuotrauka

Birželio 3 d. buvo paskelbtos Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimų laimėtojos. Tarp perspektyviausių pasaulio mokslininkių pateko ir Vilniaus universiteto (VU) mokslininkė doc. Ieva Plikusienė. Ji įvertinta už SARS-CoV-2 baltymų ir antikūnų sąveikų tyrimus.

„Labai džiaugiuosi ir esu laiminga, kad galėjau atstovauti Lietuvai šiame pasauliniame konkurse ir buvau išrinkta viena iš laimėtojų. Konkurse dalyvauja mokslininkės iš viso pasaulio, programa vykdoma 110 šalių, taigi konkurencija yra itin didelė. Manau, kad tai puiki galimybė parodyti, jog čia, Lietuvoje, yra vykdomi aukščiausio lygio inovatyvūs moksliniai tyrimai, kurie sulaukia pripažinimo pasauliniu mastu. Tai didelė garbė, svarbus įvertinimas ir paskatinimas ne tik man asmeniškai, bet ir visai mokslinei grupei, su kuria kartu vykdome tyrimus“, – sako VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Nanotechnologijų ir medžiagotyros centre „Nanotechnas“ dirbanti doc. I. Plikusienė.

Prestižinis įvertinimas jai atiteko už SARS-CoV-2 baltymų ir specifinių antikūnų sąveikų tyrimus taikant naujos kartos optinius-akustinius jutiklius. Pritaikius šiuos jutiklius ir matematinius modelius galima gauti daug vertingos informacijos apie antikūnų ir antigenų sąveikas, baltymo-antikūno komplekso susidarymą tikru laiku ir jo stabilumą, baltymų erdvinį išsidėstymą. Visa tai galima panaudoti ne tik kuriant imuninius jutiklius laboratorijose, bet ir atrenkant greitiesiems testams tinkamiausius antikūnus ir antigenus, pasirinkti vaistams ar vakcinoms nuo COVID-19 geriausiai tinkančius baltymus ir antikūnus.

Be to, tokius jutiklius galima pritaikyti ir kitoms biologiškai aktyvioms medžiagoms, kaip vėžio žymenys ar kt., nustatyti ir tirti.

Garbė atsiimti apdovanojimą kasmet suteikiama penkiolikai perspektyvių mokslininkių iš įvairių šalių, kurios svariai prisideda prie mokslo pažangos įvairiose srityse ir gali pakeisti pasaulį plėtodamos savo potencialą bei vykdydamos mokslinius tyrimus.

Šiemet šiai progai skirta renginių savaitė prasidės birželio 20 d. Jos metu laimėtojos dalyvaus lyderystės mokymų programoje, kuri yra apdovanojimų dalis. Iškilminga Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimų įteikimo ceremonija vyks UNESCO būstinėje Paryžiuje birželio 22 d.

Tai antras kartas, kai Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimas skiriamas Lietuvos mokslininkei. 2019 m. juo pagerbta neuromokslininkė dr. Urtė Neniškytė, VU Gyvybės mokslų centro Neurobiologijos ir biofizikos katedros mokslo darbuotoja. Šie apdovanojimai yra kasmet organizuojamos L’Oréal-UNESCO programos „Moterims moksle“ dalis, kuria įvertinamas moterų mokslininkių indėlis į mokslą.

Birželio 20 d. prasidėsianti apdovanojimų renginių savaitė bus skirta tam, kad Paryžiuje susiburtų geriausios pasaulio mokslininkės. Įvairiuose renginiuose, įskaitant neeilinę paskaitą Mokslų akademijoje ir kontaktų užmezgimo renginius, bus skatinamas šių iškilių mokslininkių bendravimas iki birželio 23 d. UNESCO vyksiančios apdovanojimų ceremonijos. Specialios apdovanojimų ceremonijos vyks dvi dienas, o jose dalyvaus trejų pastarųjų metų laureatės. 15 išskirtinių mokslininkių gaus tarptautinius „L’Oréal-UNESCO For Women in Science“ apdovanojimus už išskirtinius pastarųjų metų mokslo pasiekimus, o 30 jaunų mokslininkių, atrinktų 2020 ir 2022 m., pelnys tarptautinių kylančių talentų vardą.

Tarptautinė L’Oréal-UNESCO programa „Moterims moksle“ siekia pagerbti ir lydėti moteris tyrėjas jų svarbiausiais gyvenimo momentais, reikšmingai prisidedant prie mokslo raidos ir lyčių lygybės šioje srityje. Per 24 programos gyvavimo metus daugiau nei 3,9 tūkst. jaunų moterų jau gavo paramą savo svarbiausiems karjeros siekiams įgyvendinti. Regioniniu lygiu L’Oréal-UNESCO skiria stipendijas 110 šalių, įskaitant ir visas tris Baltijos šalis.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos