v. dauksaite

Lapkričio 25-29 dienomis VU Chemijos ir geomokslų fakultete svečiuosis ir paskaitas skaitys žymaus chemiko Kazio Daukšo vaikaitė, chemijos mokslų daktarė Vita Daukšaitė.

Prof. Kazys Daukšas – mokslininkas, pedagogas, visuomenės veikėjas, Vilniaus universiteto analitikų mokyklos pradininkas, pirmasis savarankiško Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto dekanas bei pirmasis Vilniaus pedagoginio instituto Chemijos katedros vedėjas. 1946–1948 m. K. Daukšas dėstė chemiją ir Vilniaus dailės institute , o 1945–1956 m. Lietuvos mokslų akademijoje ėjo Chemijos ir cheminės technologijos instituto direktoriaus pareigas.

Per savo gyvenimą K. Daukšas išspausdino 140 mokslo populiarinimo ir publicistinių knygų, brošiūrų ir atskirų straipsnių laikraščiuose bei žurnaluose. Pirmąjį savo vadovėlį, VDU studentų chemikų draugijos padedamas išleido dar 1936 m. Vienas ar su kolegomis parašė 7 vadovėlius ir mokymo priemones, kurios išleistos 13 leidimų maždaug po 40 tūkst. egzempliorių bendru tiražu. Šios knygos ženkliai prisidėjo prie lietuviškosios cheminės terminijos norminimo, kurį pabaigė 1960 m. parašytas pirmasis lietuviškas aiškinamasis „Chemijos žodynas“.

2003 m. CHGF alumnė V. Daukšaitė disertaciją apsigynė Švedijos Uppsala universitete, vėliau savo mokslinius tyrimus tęsė podoktorantūroje Danijos bei Vokietijos universitetuose. Į Lietuvą Vita atvyksta iš Makso Delbriuko molekulinės medicinos centro (Vokietija). Pagrindiniai mokslininkės interesai: RNR biologija, RNR perdirbimas, sujungimas, RNR terapija.

Chemijos ir geomokslų fakulteto studentai turės išskirtinę progą dalyvauti dr. Vitos Daukšaitės paskaitose „Emerging therapeutic agents and therapies”, kurios vyks lapkričio 25 ir 27 dienomis Neoganinės chemijos auditorijoje (Naugarduko g. 24) nuo 16 val.

Studentams, užsiregistravusiems iš anksto, bus galimybė diplomo priedėlyje įrašyti informaciją apie išklausytas paskaitas šia tema.

Registruotis galima paspaudus šią nuorodą:

Trumpa informacija apie paskaitas ir lektorę:

“Emerging therapeutic agents and therapies”

Contents:

• Introduction: traditional medicines like small molecule inhibitors (for more than 100 years) and antibody-based therapies (for the last 30 years) (both targeting protein);
  • Short introduction to molecular biology (DNA-RNA-splicing-protein);
  • New emerging drugs and therapies: nucleic-acid therapeutics:
  • antisense oligos (ASO) (targeting RNA);
  • miRNA, RNAi, siRNA-based drugs (targeting RNA);
  • Aptamers (DNA, RNA, protein);
  • Genome editing (or genome engineering): meganucleases; Zn finger nucleases; TALENS; CRISPR/Cas9; gene therapy; delivery problem in gene therapy;  ethical issues of gene therapy;
  • Other RNA-based therapies or RNA for therapeutics (mRNA therapy; modified snRNAs (ExSpeU1); trans-splicing (SMART));
  • Biologics or protein therapeutics (human antibodies-monoclonal antibody therapy);
  • Intracellular delivery problem for new emerging drugs – if Nanotechnology can help?; Spherical nucleic acids (SNA) as delivery for ASOs and RNAi therapy;
  • useful links, sites, pages, etc.

V. Dauksaite PhD

1989 graduated Vilnius University, faculty of Chemistry

2003 PhD in Medical Virology at Uppsala University, Sweden

2004-2009 PostDoc at Aarhus University, Denmark and Braunschweig Technical University, Germany