prof.andreas trabesinger

Maloniai kviečiame visus dalyvauti moksliniame seminare tema "The Nature of Science Communication", kurį ves dr. Andreas Trabesinger (Reinschrift Science Communication, Switzerland Former Senior Editor of Nature Physics). Seminaras vyks š. m. gruodžio 22 dieną (penktadienį) 12 val. Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto Neorganinės chemijos auditorijoje (Naugarduko g. 24, Vilnius)

KVIETIMAS                                  DR. ANDREAS TRABESINGER CV, PUBLIKACIJOS

 

 

 

hidro2

Š. m. lapkričio 28 dieną Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune vykusios ceremonijos metu Viktorijai Mačiulytei įteiktas LJMS konkurso „Geriausi magistro darbai 2017“ apdovanojimas.

VU Geomokslų institutas bei Hidrologijos ir klimatologijos katedra džiaugiasi, kad jų alumnės Viktorijos darbas „Augalų vegetacijos būklė rytinėje Baltijos regiono dalyje“ (vad. prof. dr. E. Rimkus) buvo pripažintas geriausiu fizinių mokslų srityje 2017 metais.

Kintant klimatui, stiprėjant sausroms, augalų būklės tyrimai svarbūs tiek ekologinės situacijos, tiek ekonominės žalos masto vertinimui. Lietuvoje sausros daugiausiai vertinamos pagal sausros indeksą, kuris skaičiuojamas pasitelkiant oro temperatūros ir kritulių duomenis. Visgi, tikrąjį sausros mastą atspindi pats meteorologinių sąlygų poveikis augalijai, vadinamoji agrometeorologinė sausra.

Tyrime naudoti palydoviniai duomenys. Palydovų jutikliai fiksuoja nuo Žemės paviršiaus atsispindinčias elektromagnetines bangas; iš šių duomenų skaičuojamas NDVI indeksas (normalizuotas augalijos skirtumo indeksas). Siedama NDVI indekso reikšmes su meteorologinėmis sąlygomis, V. Mačiulytė vertino orų poveikį augalijai, stebėjo šios sąveikos dinamiką rytinėje Baltijos jūros regiono dalyje 1982-2014 m ir sudarė atitinkamus augalijos būklės žemėlapius.

Buvo atskleista, kad dėl pastarąjį dešimtmetį anksčiau pasibaigiančios žiemos ir šiltesnio pavasario, geriausios augalijos būklės laikas paankstėjo apie 0,5 dienos. Nustatyta, kad šiaurinėje analizuotos teritorijos dalyje augalijos būklę riboja ne pats drėgmės stygius, o temperatūra. Pietinėje, visgi, svarbesnė drėgmė. Meteorologinės sausros poveikis augalijai pasireiškia po 4-6 savaičių, kas suteikia tam tikras situacijos prognozavimo galimybes.

hidro

Viktorija Mačiulytė sėkmingai dirba pagal specialybę – yra Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologė. Naudojant dalį magistro darbo duomenų, ji sukūrė edukacinį Augalinės dangos būklės atlasą (http://www.meteo.lt/lt/augalines-dangos-bukles-atlasas), kurį ateityje planuoja ir papildyti.

Linkime sėkmės V. Mačiulytei, tęsiant mokslinę veiklą VU Geomokslų instituto doktorantūros studijose.

 Šiais metais LJMS konkursas buvo organizuotas jau 9 kartą. Šiemet 7 aukštosios mokyklos konkursui pateikė 41 apgintą magistro darbą. Daugiausia (12) pateikta socialinių mokslų srityje parengtų ir sėkmingai apgintų darbų, kiek mažiau darbų yra technologinių (10), humanitarinių (8), fizinių (6) mokslų srityse bei 5 biomedicinos mokslų srities darbai. 4 iš 5 apdovanotų laureatų yra Vilniaus universiteto absolventai.

 

dissertationbooks

2017-12-22 Vilniaus Universiteto Chemijos ir Geomokslų fakulteto Neorganinės chemijos auditorijoje Gediminas Braziulis gins disertaciją „Šarminių žemių metalų molibdatų sintezė ir tyrimas“ fizinių mokslų srities, chemijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Maloniai kviečiame dalyvauti!

Detali informacija - https://www.vu.lt/naujienos/ivykiu-kalendorius/20171222#8739 

 

marbles

2017 m. lapkričio 29 d. (trečiadienį) 16:00 val. Neorganinės chemijos auditorijoje vyks mokslinis seminaras. Pranešimą 'Play marbles and play with light.

Self-assemblies or driven assemblies of silica beads and related properties' skaitys Prof. Jean-Luc Rehspringer. Kviečiame dalyvauti!

 

The 19th International Symposium on Eco-materials Processing and Design (ISEPD 2018) and Expo on Surface Coatings“ that will be held from February 21.-25, 2018, in Jaipur.

KVIETIMAS

 This meeting is a premium platform to present and discuss new developments in the field of green processing of materials and sustainability.

The detailed technical program with topical tracks and symposia is given on the conference website.

 Jaipur is one of the most favorite destinations to discover Indian history and to explore various facets of Indian culture, cuisine and traditions. In addition, to high quality scientific talks and discussions an industry exhibit will be an integral part of the meeting program.

The meeting will be held at the Marriott Jaipur, which is a five-star property close to Jaipur airport (5 mins.).

Further details are given in the attached flyer and are also available at: www.isped2018.org

123

Lapkričio 9–13 d. Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“ perrašė Lietuvos gyvybės mokslų istoriją. Vos trečią kartą dalyvaudami prestižiniame, didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“, VU studentai iškovojo konkurso didįjį prizą aplenkdami daugiau nei 300 stipriausių universitetų komandų pasaulyje.

Didžiojo prizo bei aukso medalio apdovanojimus papildė ir nominacijos net aštuoniose papildomų prizų kategorijose, iš kurių komanda laimėjo tris, rašoma pranešime spaudai.

„Vilnius-Lithuania iGEM“ projektas sužavėjo ne tik teisėjų komisiją, bet ir kitus konkurso dalyvius bei sintetinės biologijos mokslininkus. Lietuvos komanda sukūrė lanksčią skirtingų plazmidžių grupių kopijų kiekio valdymo sistemą, pavadintą „SynORI“. Plazmidės yra apskritos formos DNR struktūros, kuriomis į mikroorganizmus pernešama įvairi genetinė informacija ir keičiamos ląstelių funkcijos, todėl plazmidės itin plačiai naudojamos biotechnologijose.

Komandos studentų sukurta ir per 10 mėnesių išvystyta idėja ne tik palengvins kasdienių eksperimentų su plazmidėmis vykdymo sąlygas, bet ir galės būti pritaikyta farmacijos pramonėje, kuriant sudėtingus metabolinius kelius ar gaminant biotechnologinius produktus, pavyzdžiui, sudėtinius baltymus.

„Tai – milžiniškas įvertinimas Lietuvai. Maža šalis aplenkė garsiausius pasaulio universitetus – Harvardo, Kembridžo, Oksfordo, Heidelbergo. Mūsų komanda pasirūpino, kad Lietuvos vardas būtų garsiausias ir dažniausiai minimas sintetinės biologijos pasaulyje, todėl tikimės, kad ateityje bus lengviau pritraukti didelių užsienio kompanijų investicijas į mokslą mūsų regione“, – teigia komandos nariai.

„Sulaukę tokio viso pasaulio „iGEM“ komandų palaikymo ir stambių sintetinės biologijos kompanijų susidomėjimo, tikimės šio projekto į stalčių nepadėti ir plėtoti jį iki komercinio produkto. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos projektas „SynORI“ yra itin patrauklus ir reikalingas viso sintetinės biologijos mokslo pažangai“, – pasakojo komandos vadovas G. Jakutis.

Vilniaus iGEM komandą nuo pat jos įkūrimo remia moderniųjų biotechnologijų kompanija „Thermo Fisher Scientific“. Ji aprūpino studentų komandą moksliniams eksperimentams reikiamais reagentais, kurie yra kuriami ir gaminami Vilniuje, o suteikta finansinė parama leidžia komandai išvykti į finalinį renginį Bostone. Šiemet studentus taip pat rėmė ir pažangių medicinos technologijų kompanija „Interlux“ bei laboratorinių tyrimų sprendimus siūlanti „Biotecha“.

Konkursui pasibaigus komandos nariai išsiskirstyti neketina. Dauguma jų šiuo metu studijuoja paskutiniuose bakalauro ar magistrantūros studijų programų kursuose, todėl visų pirma sieks sėkmingai pabaigti mokslus universitete. Tuomet, pasak komandos, galbūt ateis laikas ir pirmajam Lietuvoje sintetinės biologijos startuoliui. 

21543868 10155682655739153 8812438365324686173 o

Jaunųjų geografų klubas (JGK) organizuoja konferenciją, skirtą studentams ir pirmus žingsnius moksle žengiantiems jauniems mokslininkams “SCIENCE STARTUP”. Konferencija Science Startup - tarpdalykinė konferencija skirta studentams ir jauniems mokslininkams išbandyti savo jėgas įvairesnėje auditorijoje ir taip pradėti savo mokslinį kelią.

Konferencija vyks jau  lapkričio 16 d.! Konferencijos programa.

Daugiau apie konferenciją: https://sciencestartup.weebly.com/

Taip pat apsilankykite facebook renginyje: https://www.facebook.com/events/334537247016689/?active_tab=about

 
 

  dovile anderson 2  crop 510x410 dsc 2379

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo geriausių 2016 metų mokslinių disertacijų autorius ir pasveikino visą Lietuvos mokslininkų bendruomenę su Pasauline mokslo diena.

Prezidentė pabrėžė, kad mokslas yra ta sritis, pagal kurią sprendžiama apie kiekvienos valstybės pasiektą pažangą, o Lietuvos ateitis ir pažanga yra būtent jaunų ir kūrybingų žmonių rankose.

Ceremonijoje, kurią vedė specialus kalbantis robotas, Prezidentė padėkas įteikė vienuolikai jaunųjų šalies mokslininkų. Geriausios disertacijos fizinių, technologijos, biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityje nugalėtoju tapo Linas Minkevičius, geriausios humanitarinių ir socialinių mokslų disertacijos nugalėtoja – Raimonda Nabažaitė.

Nugalėtojų pasiekimai buvo pristatomi išskirtinai. Urbanistinio šokio teatras „Low Air“ atliko šokius, parengtus pagal nominacijų nugalėtojų mokslines temas.

Pirmą kartą šalies istorijoje buvo įteiktas Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos apdovanojimas, skirtas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos mokinėms Gabijai Imbrasaitei ir Aleksandrai Kriukelytei už mokslinį atradimą biomedicinos srityje.

Sveikindama visus nugalėtojus Prezidentė pabrėžė, jog galime nė kiek neabejoti dėl mūsų šalies ateities, kai turime tokių talentingų jaunų mokslininkų. Šalies vadovė išreiškė viltį, kad daugelis apdovanojimus pelniusių darbų ateityje išaugs į svarbius, pasaulinės reikšmės mokslo įvykius.

Valstybės vadovės teigimu, šiemet įstojus į Europos branduolinių tyrimų organizaciją – vieną didžiausių ir pažangiausių mokslo organizacijų – šalies mokslui atsivėrė dar daugiau naujų galimybių. Šiais metais Europos Sąjungos inovacijų švieslentėje Lietuva iš dvidešimt trečios vietos pakilo į šešioliktą.

Prezidentė laureatams, mokslo bendruomenės atstovams ir šventėje dalyvavusiems moksleiviams palinkėjo didžiausio atkaklumo darbuojantis savo srityje, siekiant užsibrėžtų tikslų.

Kartu su ceremonijos dalyviais šalies vadovė apžiūrėjo mokinių darbus, eksponuojamus Prezidento rūmuose.

Atsižvelgiant į mokslo ir inovacijų svarbą geriausių disertacijų konkursu siekiama skatinti doktorantus ruošti aukšto lygio disertacijas, kurios pelnytų pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Konkursas vyksta vienuoliktus metus.

Šiais metais laureatais pripažinti 11 geriausių darbų autorių.

Tarp apdovanotųjų yra ir mūsų absolventė Dovilė Anderson. Sveikiname!

Socialinių ir Humanitarinių mokslų krypties laureatai:

 • Daiva Penkauskienė. Išprovokuotas mokymosi permąstymo patyrimas universitetinių bakalauro studijų metu, MRU;
 • Evelina Gulbovaitė. Asmeninių ir organizacinių vertybių kongruencijos stiprinimas, VDU;
 • Laura Geržotaitė. Lietuvos tarmių klasifikacijos tyrimas geolingvistiniu aspektu, LKI;
 • Raimonda Nabažaitė. Vėlyvųjų viduramžių ir naujųjų laikų koklininkystė Klaipėdoje: tarp inovacijos ir kultūrinės tradicijos, KU;
 • Ūla Tornau. Oficialieji ir kasdieniai sovietinio Vilniaus erdvės naratyvai: Lukiškių Mokslo kvartalas, VDA.

Fizinių, Technologijos, Biomedicinos ir Žemes ūkio mokslų krypties laureatai:

 • Dovile Anderson. Hydrogen bonded cavity and polymeric nanotubular assemblies from small bicyclic building blocks, VU;
 • Juliana Lukša. Saccharomyces cerevisiae K2 biocidinė sistema: žudymo ir atsparumo ryšys, VDU;
 • Linas Minkevičius. Terahercinių vaizdų užrašymo matricos, veikiančios kambario temperatūroje, VU;
 • Nadzeya Kukhta. Design, synthesis and properties of bipolar branched and electron-accepting brick-type compounds for organic Electronics, KTU;
 • Renata Boris.  Vidutinio cemento kiekio ugniai atsparaus betono su klinkeriniu užpildu struktūros ir savybių tyrimai,            VGTU;
 • Rimvydas Venckevičius. Kompaktiško spektroskopinio terahercinio vaizdinimo sprendimai, naudojant GaAs/AlGaAs ir InGaAs puslaidininkinius nanodarinius, VU.

Vertinimo kriterijai

„Geriausia“ šiame konkurse reiškia moksliškiausia. Disertacijas vertino kompetentingi ekspertai – patyrę Lietuvos ir užsienio mokslininkai, atsižvelgdami į šiuos aspektus:

 • mokslinių tyrimų svarba ir vertė,
 • išsami ir tikslinga literatūros apžvalga (teorinė dalis),
 • inovatyvi ir tinkamai parinkta tyrimų metodologija,
 • tyrimų rezultatų kokybė ir išvadų pagrįstumas,
 • tyrimų rezultatų publikavimas,
 • disertacijos ir santraukos apipavidalinimas, aiškumas, taisyklingumas,
 • disertacijos originalumas,
 • tarpdisciplininiškumas.

Projektu siekiama skatinti doktorantus ruošti aukšto lygio disertacijas, kurios pelnytų pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, skatinti tarpinstitucinį ir tarpdisciplininį bendradarbiavimą, didinti Lietuvos jaunųjų mokslininkų motyvaciją vykdyti aukščiausios kokybės ir svarbos visuomenei mokslinę veiklą.

Daugiau informacijos apie konkursą ,,Geriausia disertacija“ galite rasti: http://www.ljms.lt/veikla/disertaciju-konkursas.

Prezidentės spaudos tarnyba

igem

Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda jau trečią kartą atstovaus Lietuvai prestižiniame studentų sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ (International Genetically Engineered Machine Competition). Lapkričio 9–13 d. Bostone (JAV) vyksiantis konkurso finalas kaip ir kasmet pritrauks geriausių pasaulio universitetų studentų komandas.

Šiais metais „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos tikslas – sukurti plazmidžių reguliacijos sistemą, kuri leistų vienoje ląstelėje išlaikyti skirtingas plazmides ir reguliuoti jų santykinius kiekius.

„Paprasčiau pristatyti projektą galima naudojantis kompiuterio ir USB rakto analogija. Jeigu USB raktus prilygintumėme plazmidėms, į kurias įrašome tam tikrą  informaciją, o kompiuterį – ląstelei, tai mūsų šių metų projekto tikslas yra sugebėti padaryti taip, kad vienas kompiuteris galėtų vienu metu savyje išlaikyti daug USB raktų, o ta genetinė informacija, kuri yra įrašyta USB raktuose, kompiuteryje atsirastų tam tikrais mums reikalingais kiekiais“, – dėstė komandos vadovas, paskutinio kurso medicinos studentas Gabrielius Jakutis.

„Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda tikisi pasekti ankstesnių metų Lietuvos atstovų pėdomis ir iškovoti aukso medalius. Komandos nariai – medicinos, IT ir gamtos mokslų atstovai, tačiau šiemet prie komandos pirmą kartą prisijungė ir VU TSPMI politikos mokslų studentė Ugnė Kasperavičiūtė. „Komandai reikia finansų, įrangos, medžiagų, su kuriomis galėtų dirbti ir atlikti mokslinius tyrimus, todėl aš, turėdama tam tikrų lėšų pritraukimo ir rinkodaros įgūdžių, nusprendžiau prisijungti ir savo žiniomis padėti siekti pergalės“, – pasakojo U. Kasperavičiūtė.

Pasak komandos vadovo, beveik bet kuri iGEM komanda pasaulyje veikia startuolio principu. „Todėl mums reikalingi ne tik žmonės, kurie plėtoja projektą laboratorijoje, bet ir tie, kurie dirba su reklama, pritraukia lėšų, bendrauja su rėmėjais. Bet kuris iGEM projektas konkurse yra iš esmės niekinis, jeigu jis neįtraukia visuomenės“, – teigia G. Jakutis. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos nariai daug dirba ir už laboratorijos ribų – jiems tenka nemažai keliauti, bendrauti su žmonėmis, lankyti mokyklas.

„Mūsų komandai reikalingi žmonės, kurie domisi švietimu, kuriems patinka bendrauti, mokyti, todėl komandos narių profilis toks platus. Kalbamės su vaikais, pasakojame jiems apie genų technologijas, sintetinę biologiją, skatiname domėtis gamtos, medicinos mokslais. Galimybė dalintis savo žiniomis labai džiugina – dėl to verta dirbti per naktis“, – pasakojo jau antrus metus konkurse dalyvaujanti genetikė Miglė Kalvaitytė.

Komandoje - net 4 mūsų fakulteto studentai - Irmantas Rokaitis, Justas Ritmejeris, Ignas Maželis ir Adelė Tiuchtaitė, taip pat fakulteto absolventas  Antanas Žilakauskis. 

Plačiau su šių metų projektu susipažinti galima „Vilnius-Lithuania iGEM 2017“ komandos puslapyje ir Facebook paskyroje Vilnius iGEM.

mokslu akademija 2

Lietuvos mokslų akademija skelbia tris 2017 metų LMA konkursus.

- Jaunųjų mokslininkų ir doktorantų geriausių mokslinių darbų konkursas

- Jaunųjų mokslininkų ekonomistų mokslinių darbų konkursas akademiko Kazimiero Meškausko premijai

- Aukštųjų mokyklų studentų geriausių mokslinių darbų konkursas

 

Skaitmeninti darbai ir autorių dokumentai teikiami Lietuvos mokslų akademijos tinklalapyje adresu http://www.lma.lt/paraisku-teikimas nuo 2017 m. lapkričio 20 d. iki gruodžio 20 d.

 

Atskirų konkursų nuostatus ir priedus rasite LMA svetainės http://www.lma.lt/ punkte PREMIJOS IR STIPENDIJOS. Tiesioginės nuorodos:

http://www.lma.lt/jaunuju-mokslininku-ir-doktorantu-konkurso-nuostatai

http://www.lma.lt/jaunuju-mokslininku-ekonomistu-konkurso-nuostatai

http://www.lma.lt/studentu-moksliniu-darbu-konkurso-nuostatai

 

Informacija teikiama tel. (8 5) 262 3704, mob. tel. 8 608 17888