falling

 

Ieškome dalyvių pirmą kartą Lietuvoje vyksiančiam inovatyvių idėjų "Falling Walls Lab" (http://www.falling-walls.com/lab) renginiui.

falling en

 

Kūrybingi mokslininkai, startuolių autoriai, verslininkai, įvairių sričių atstovai kviečiami pristatyti savo inovatyvią idėją

(3 min. trukmės pristatymas anglų kalba).

Pristatymai vyks š.m. gegužės 17 d. Vilniuje, Savičiaus g. 17 (EHU).

 

Iki balandžio 8 d. prašome registruotis svetainėje: falling-walls.com/lab/apply

 

Geriausia išrinktos idėjos autorius lapkričio 8-9 d. dalyvaus Berlyne vyksiančioje baigiamojoje konferencijoje, į kurią susirenka geriausių idėjų autoriai iš viso pasaulio, įvairūs mokslininkai, Nobelio premijos laureatai ir t.t.. Praėjusiais metais tokioje konferencijoje dalyvavo atstovai iš daugiau nei 60 šalių.

 

Daugiau informacijos:

el.paštas:

tel. +370 686 13145

 

mgmf

 

Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakultetas kartu su studentų atstovybe „FUMSA”   kviečia matematikos, fizikos, chemijos bei biologijos mokslų studentus viešinti savo tiriamuosius ar baigiamuosius mokslinius darbus tarptautinėje konferencijoje „Matematika ir gamtos mokslai: teorija ir taikymas“. Renginys orientuotas į norinčius dalyvauti universitetų, kolegijų atstovus, taip pat  ir svečius iš užsienio valstybių, siekiančius atskleisti savo žinias, interesus ar ieškančius pasisemti naujų idėjų.

Pasinaudok šia puikia galimybe ir pristatyk savo darbą dideliai auditorijai susidomėjusių žmonių.

Registruokis jau dabar, nes registracijos pabaiga kovo 23 d.

Konferencija vyks 2018m. balandžio 19 dieną 10val., KTU mokslo, studijų ir verslo centre - „Santakos“ slėnio 2-oje salėje (K. Baršausko g. 59, Kaunas).

Daugiau informacijos ir registracijos formą rasite: https://mgmkonf.ktu.edu Visus dalyviams keliami reikalavimai išdėstyti skiltyse „Reikalavimai dalyviams“ bei „Konferencijos medžiaga“.

 

 

skirmante butkute2

Kviečiame dalyvauti Skirmantės Butkutės disertacijos  „Naujų liuminescencinių medžiagų sintezė ir apibūdinimas: tipiniai oksidiniai fosforai ir galimos inertinės matricos“ gynime, kuris vyks kovo 9 dieną 14 val. Chemijos instituto Neorganinės chemijos katedros auditorijoje.

 „Naujų liuminescencinių medžiagų sintezė ir apibūdinimas: tipiniai oksidiniai fosforai ir galimos inertinės matricos“

27750647 2083688388569233 3125603453736621343 n  cache 1000x563 size16x9 5a841d6d340b4 canva photo editor

Minėdamos Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija ir progimnazija trečiadienį sukūrė tiltą su kosmosu. Lietuvos moksleiviai užmezgė tiesioginį ryšį su Tarptautinės kosminės stoties (TKS) astronautu.

Dr. Simonas Kareiva Chemijos insitute apgynė disertaciją tema "Cheminė informatika skenuojančioje elektroninėje mikroskopijoje: pažangaus duomenų apdorojimo modelio kūrimas ir taikymas" (vadovas CHGF Chemijos instituto doc. dr. S. Šakirzanovas)

Tiesioginio pokalbio su astronautu vaizdo įrašas

Šiuo metu kosminėje stotyje dirba 54-oji ekspedicija. Naudodami savo sukonstruotą techniką, abiejų mokyklų mokiniai 14.00 val. prasidėjusiame renginyje susisiekė su NASA astronautu amerikiečiu Josephu Michaeliu Acaba. Moksleiviai domėjosi, ar J. M. Acaba gali matyti Lietuvą iš TKS, į kurią planetą jis norėtų nuskristi, jei galėtų. Taip pat pagal kurią laiko juostą TKS astronautai švenčia Naujuosius metus ir kt. Greitai keisdamiesi vietomis moksleiviai astronautui uždavė 20 klausimų. Sulaukę atsakymų moksleiviai dėkojo TKS astronautui ir sukėlė jam didžiules ovacijas.

Abiejų švietimo įstaigų moksleiviai pirmadienį jau bandė susiekti su TKS, tačiau dėl nesusikalbėjimo su NASA pirmasis moksleivių bandymas susisiekti buvo nesėkmingas.

Projektas „Tiltas tarp Lietuvos ir kosmoso“ vykdomas kartu su Vilniaus universiteto Radijo klubu ir Lietuvos radijo mėgėjų draugija.Kaip BNS sakė Lietuvos radijo mėgėjų draugijos prezidentas dr. Simonas Kareiva, šis pokalbis – pirmas toks atvejis, kada Lietuvos mokyklos kartu su radijo mėgėjais užmezga tiesioginį gyvą ryšį su astronautu, tuo metu skrendančiu orbita virš Lietuvos.

p1013549 copy

„Tas ryšys įvyko gyvai, kontaktas galėjo trukti ne ilgiau kaip dešimt minučių, nes tokia trumpa orbita, truko apie 7 minutes, nes mes labai greitai „susisukome“ ir dar spėjome paploti padėkodami astronautui. Mūsų žiniomis, tai yra pirmas atvejis, kai Lietuvoje būtent specialiai tam pasiruošta iš mokyklos susitarus iš anksto, kad įvyks pokalbis su astronautu“, – sakė dr. S. Kareiva.

Jis teigė, kad pavieniai radijo mėgėjai ryšį su kosmine stotimi galėjo užmegzti ir anksčiau, tačiau tai pirmas toks edukacinis projektas.

Projektu siekiama skleisti Lietuvos vardą bei populiarinti tiksliuosius mokslus, supažindinti mokinius su mokslo pasaulio naujovėmis ir išradimais.

„Vaikų indėlis buvo tikrai nemažas, jie netgi sukonstravo tam tikras antenas, kurios buvo naudojamos kaip pagalbinė priemonė, vaikai mokėsi radijo ryšių technologijos, sąvokų, jungė laidus, litavo, kūrė, filmavo, darė kitas veiklas“, – pasakojo dr. S. Kareiva.

Anot jo, bendradarbiavimas su moksleiviais turėtų tęstis ir toliau.

„Ieškosime kitų būdų susisiekti su kosmosu, galbūt pabandysime užmegzti teletiltą, tai yra gyvą vaizdo konferenciją, kad astronautas galėtų ne tik žodžiu papasakoti, kas vyksta, bet ir parodyti, kaip nesvarumo būklėje vyksta vienas ar kitas įdomus dalykas“, – pasakojo Lietuvos radijo mėgėjų draugijos prezidentas.

Informacijos dalies šaltinis - BNS Spaudos centras

img 9410

Dr. Urtės Neniškytės grupė kviečia prisijungti naują grupės narį -

neniskyte

welcome03  welcome02

 

2018 m. vasario 7 d. (trečiadienį) 16:00 val. Chemijos instituto NCH auditorijoje vyks mokslinis seminaras tema ‘Chemical Composition of Excavated Enamel Ware and Whetstone at Owari Clan Upper Mansion Site using X-ray Fluorescence Spectrometry’. Pranešimą skaitys p. Yuki Aoyanagi (Department of Chemistry, Faculty of Science, Kanagawa University, Japan). Kviečiame akytviai dalyvauti!
 

 

mokslo renginiai 2018 logo

Kviečiame susipažinti su Chemijos ir geomokslų fakulteto planuojamais mokslo renginiais 2018 metais!

Renginių tinklelis - http://www.chgf.vu.lt/mokslas-ir-tyrimai/mokslo-renginiai

chgf erasmus tommeyer trip dg

Tomas Meyer, Erasmus studentas iš Münster taikomųjų mokslų universiteto (Vokietija) ir studentai iš CHGF GI dalijasi įspūdžiais iš 2017 m. rugsėjo mėnesį vykusios mokomosios ekskursijos, skirtos susipažinimui su Latvijos krantų tipais, jų formavimosi ypatumais, ypač - abraziniais procesais ir klifais. Šioje išvykoje, kuriai vadovavo GI Hidrologijos ir klimatologijos katedros doc. dr. D. Pupienis, dalyvavo šios katedros II kurso magistrai ir alumnė Karolina Grinevič, dirbanti Lietuvos Hidrometeorologijos tarnybos Aviacijos centre. 6 keliautojai, pradėję Mosėdžio V. Into respublikiniu akmenų muziejumi, aplankė Kuldygą, Liepoją, atliko magnetinio imlumo matavimus Ventspilio, Jūrkalnės ir Akmenragos paplūdimiuose, apžiūrėjo vienintelį šioje PR Baltijos pakrantėje Staldzenės krioklį, žvalgėsi Užavoje, Pavilostoje, Sairaki ir Akmenragoje. Kviečiame skaityti platesnę apžvalgą anglų kalba (parsisiųsti).

2018 01 19 anonsas mazas 77fbbf0cb0ae1cd157f17d1aa146f14c

2018 m. sausio 19 d. (penktadienį) 15.00 val. Vilniaus universiteto Geomokslų instituto patalpose (M. K. Čiurlionio g. 21/27, II aukštas, Didžioji auditorija 214 kab.) vyks seminaras:

"Šiuolaikinės statybos ir projektavimo inžinerinės geologinės bei geotechninės problemos"

Kvietimas (*.pdf).

Pranešimus skaitys:
Dr. Saulius Gadeikis "Statinių avarijų ir deformacijų inžineriniai geologiniai aspektai"
Dr. Šarūnas Skuodis "Šiuolaikinės statybos ir projektavimo geotechninės problemos"

Organizatoriai:
Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus Geoaplinkos problemų komisija
Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Hidrogeologijos ir inžinerinės geologijos katedra
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Civilinės inžinerijos mokslo centras
Geologijos įmonių asociacija

pav 1 palaidotas slenis pav 2 palaidotas slenis geo pjuv

Vilniaus, Klaipėdos ir Kembridžo (JK) universitetų geologai Skandinavijos geologijos žurnale GFF išspausdino straipsnį (Seismic velocity anomalies in the infilling of tunnel valleys: influence on the interpretation of seismic data. An example from western Lithuania) apie seismines analizes ir naujų metodų išbandymą naftos paieškoje vakarinėje Žemaitijos dalyje ties Plunge. Savo tyrime tarptautinė mokslininkų komanda netikėtai tiksliai išryškino senovinio didžiulio palaidoto slėnio tomografinį vaizdą.

Visas Lietuvos „veidas“ yra išvagotas tūkstančius metų jį gludinusių ledynų. Žemaičių ir Aukštaičių aukštumos o taip pat Vidurio Lietuvos žemuma yra sukurtos paskutiniųjų ledynų, kurie ištirpo prieš keliolika tūkstančių metų. Tačiau dabartinio šalto klimato kvartero periodo metu, Lietuvą aplankė bent jau keli ledynai ir tai kaip jie iš tikrųjų paveikdavo Lietuvos geomorfologiją arba reljefo sandarą yra labai miglotai suprantama. Dalis senesnių reljefo bruožų yra sunaikinta vėlyvesnių ledynų, o dalis jų yra palaidota po dešimtimis jei ne šimtais metrų ledyninių ir prieledyninių nuogulų. Apie tai, kad prieš šimtus tūkstančių ar net milijonus metų Lietuva turėjo vaizdingą reljefą geologams sufleravo giliųjų gręžinių tyrimai. Jie atskleidė, kad po ledyninės kilmės nuogulomis „slepiasi“ aukštos kalvos ir gilios įdubos, kurios, gal būt, net sudarydavo senovinius slėnius, kuriuose tyvuliavo ežerai ar tekėjo upės. Tačiau, gręžiniai leidžia pamatyti vaizdą tik viename taške, ten kur jie yra išgręžti.

Į pagalbą senovinių kraštovaizdžių tyrinėtojams (paleogeomorfologams) paskutiniais metais atėjo seisminiai tyrimai, kurių dėka atsirado nauja mokslo šaka seisminė geomorfologija. Lietuvos teritorijoje atlikti tyrimai, aprašyti aptariamame straipsnyje, yra vieni pirmųjų, kurie leidžia netiesiogiai pažvelgti į senovinį reljefą, koks jis atrodė prieš prasidėjus ledynmečiams ar pačioje ledynmečių eros pradžioje Šiaurinėje Europoje. Plungės apylinkėse aptiktas ir aprašytas palaidotas paleoslėnis buvo mažiausiai kelių kilometrų ilgio, apie kilometro pločio ir apytiksliai šimto metrų gylio. Šis slėnis galėjo atsirasti mažiausiai dviem būdais. Visų pirma – tai galėjo būti paveldėtas slėnis, atsiradęs prieš kelis milijonus metų tekant galingai upei iš rytų į vakarus, link šiuolaikinės Šiaurės jūros. Iš kitos pusės tikėtina, kad slėnis galėjo atsirasti po didžiuliu ledyno skydu, kuris prieš kelis šimtus tūkstančių metų dengė Lietuvą, kuomet suspaustas vanduo su didžiuliu slėgiu išsiveržė senovinio ledyno pakraštyje. Tikėtina, kad jei paleoslėnio susidarymas ir buvo susijęs su ledynų veikla kai kurie jo bruožai buvo paveldėti iš prieš ledyninio milijonų metų senumo Plungės krašte buvusio reljefo.

Paskelbto tyrimo autoriai yra VU docentas Donatas Kaminskas, Klaipėdos universiteto tyrėjas dr. Dmitrij Gerok ir Kembridžo universiteto profesorius Philip Gibbard.

 

Pav. 1. Šalia Plungės esančio palaidoto paleoslėnio seisminė rekonstrukcija

Pav. 2. Palaidoto slėnio geologinis pjūvis. Q – kvartero periodo nuogulos; T-J – triaso ir juros periodų nuogulos; P – permo periodo nuogulos; D – devono periodo nuogulos.