dsc 2334

Kviečiame į parodą "Nacionaliniai įvairių šalių akmenys" Geologijos ir mineralogijos katedroje, M. K. Čiurlionio 21/27, 2 a.

Paroda veiks iki birželio pabaigos.

Plačiau apie parodą:

NACIONALINIAI AKMENYS

Lietuvos geologų sąjunga pernai išrinko mūsų nacionalinį akmenį – titnagą.

Tautinio akmens išrinkimo proga įdomu pasidairyti plačiau ir pasidomėti, kokie yra kitų šalių nacionaliniai akmenys. Dalis jų, patvirtinti vyriausybių, parlamentų ar karalių lygyje, kaip oficialūs tautiniai ar valstybiniai simboliai šalia herbo, himno, augalo ir gyvūno. Dažniausiai jie išrinkti kokių nors draugijų, kaip mūsų titnagas ar Estijos klintis. Kiti, net nepaskelbti oficialiai, yra nuo seno naudojami ir gerbiami visuomenėje, kaip Kinijoje nefritas. Kartais jų pavadinimai atitinka tautos, šalies pavadinimus, kaip samių kraujas, islanditas ar bolivianitas.

Didžiosioms šalims, kur daug įdomių ir vertingų uolienų bei mineralų, sunku apsispręsti, kuris jų vertas nacionalinio akmens vardo. JAV ir Kanadoje ši problema sprendžiama renkant atskirų valstijų ir provincijų akmenis ir ne po vieną, o po tris – uolieną, mineralą ir brangakmenį. Tokiu būdu nacionaliniai akmenys yra tie, kurie atskiros valstybės ar tautos laikomi išskirtiniais ar būdingais, susietais su tradicija, istorija, ar ekonomika, ar tiesiog mėgstami, gerbiami ir plačiai naudojami.

Todėl pažintis su nacionaliniais akmenimis padeda susipažinti ir su atskirų tautų istorija, papročiais, ir, aišku, geologija.

Parodą parengė G.Motuza ir E.Rudnickaitė, apipavidalino D.Auškelytė ir Miglė Paškevičiūtė, panaudojant VU geologijaus muziejaus ir asmeninius rinkinius