mtd akcija iliustracija naujienai 642x336 642x336

Renginys vyks 2017-10-20

Pradžia: 13 val.

Trukmė: apie 1,5 val.

Vieta: VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos institutas, Neorganinės chemijos auditorija (I aukštas, 141 kabinetas), Naugarduko g. 24, Vilnius.

Pristatymo turinys:

1.Mokslinių tyrimų duomenų valdymas ir MIDAS – 15 min. (dr. Žibutė Petrauskienė).

2.MIDAS: demonstracija – 20 min. (dr. Saulius Maskeliūnas).

3.DAMIS: analizės įrankis – 20 min. (prof. Olga Kurasova).

4.Klausimai / atsakymai – 20 min.

Moksliniam personalui dalyvavimas privalomas, o kitiems labai rekomenduojamas.

 

veika3  veika

 

2017 m. spalio 12 d. renginyje „Inovacijų savaitė 2017“ Verslo ir mokslo partnerystės 2017 apdovanojimas skirtas UAB „Veika“ už ekologišką technologiją. Kuriant produktą buvo bendradarbiaujama su Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetu bei Fizinių ir technologijos mokslų centru.

Daugiau informacijos:

https://ukmin.lrv.lt/lt/naujienos/verslo-ir-mokslo-partnerystes-2017-apdovanojimas-skirtas-uab-veika-uz-ekologiska-technologija

 

 

vu123

VU Centrinė rinkimų komisija informuoja, jog prasideda rinkimai į laisvas Vilniaus universiteto senato narių vietas. 

Vienu metu vyks rinkimai į 2 Senato narių vietas:

1) Socialinių, humanitarinių mokslų ir meno sričių atstovo Senate rinkimai (į Vilniaus universiteto tarybos nariu išrinkto prof. Vytauto Nekrošiaus vietą) - šiuose rinkimuose balsuoti teisę turės Ekonomikos fakulteto, reorganizuojamų Filologijos ir Filosofijos fakultetų, Istorijos fakulteto, Komunikacijos fakulteto, Bibliotekos, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto, Teisės fakulteto, Verslo mokyklos bei Kauno fakulteto (socialinių ir humanitarinių mokslų sričių) rinkėjai.

2) Biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslo sričių atstovo Senate rinkimai (į atsistatydinusios prof. Ingridos Prigodinos Lukošienės vietą) - šiuose rinkimuose balsuoti teisę turės Chemijos ir geomokslų fakulteto, reorganizuojamų Fizikos bei Matematikos ir informatikos fakultetų, Gyvybės mokslų centro, Botanikos sodo, Medicinos fakulteto bei Kauno fakulteto (technologijos mokslų srities) rinkėjai.

Pažymėtina, jog renkant mokslo sričių atstovus, balsuoti bus galima tik už tuos kandidatus, kurie nedirba tame kamieniniame padalinyje, kuriame vykdomas balsavimas.

Rinkimai vyks vadovaujantis Vilniaus universiteto statuto bei Senato patvirtintos Senato narių rinkimo tvarkos nuostatomis. Rinkimus kamieniniuose padaliniuose vykdys padalinių rinkimų komisijos.

 

VU Chemijos ir geomokslų fakulteto rinkimų komisija:

  1. prof. (HP) dr. Stasys Tautkus – komisijos pirmininkas;
  2. doc. dr. Gintautas Stankūnavičius;
  3. Mantas Sakalauskas – studentų atstovas.

 

CHEMIJOS IR GEOMOKLSLŲ FAKULTETO RINKĖJŲ SĄRAŠAS (atnaujinta 2017-10-16)

Informuojame, jog kandidatų dalyvauti šiuose rinkimuose kėlimas vyksta nuo spalio 4 dienos iki spalio 17 dienos, 15 valandos. Kandidatais gali būti keliami bei vėliau rinkimuose dalyvauti galės tik padalinių darbuotojai, įtraukti į rinkėjų sąrašą.

Rinkimų teisę turintys kiekvieno kamieninio akademinio padalinio darbuotojai bei atitinkamo kamieninio padalinio šakiniai padaliniai gali siūlyti kandidatus į Senato narius:

- socialinių, humanitarinių mokslų ir meno sritims atstovaujančių asmenų sąrašą;

- biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslo sritims atstovaujančių asmenų sąrašą.

Siūlymas turi būti pareikštas raštu, o siūlomas kandidatas privalo pateikti rašytinį Centrinės rinkimų komisijos patvirtintos formos sutikimą kandidatuoti. Atkreiptinas dėmesys, kad tiek siūlyme, tiek sutikime reikia nurodyti, į kurį kandidatų sąrašą kandidatas yra siūlomas. Kiekvienas kandidatas gali pretenduoti į Senato narius tik viename sąraše.

Rinkimai į laisvas Senato narių vietas vyks lapkričio 7-9 dienomis. Balsuojama bus kamieniniuose padaliniuose, šių padalinių komisijų nurodytose patalpose (apie jas artimiausiu metu informuosime Vilniaus universiteto interneto puslapyje). 

Informacija apie rinkimus bus skelbiama Vilniaus universiteto tinklalapio "Senato naujienų" skiltyje https://www.vu.lt/apiemus/struktura/senatas/senato-naujienos/4502-prasideda-rinkimai-i-

 


kelrode zvaigzde 642x336

Vilniaus universitetas kartu su Izraelio ambasada inicijuoja studentų mentorystės programą „Kelrodė žvaigždė“, kurios pagrindinis tikslas – skatinti studentus savanoriauti ir tapti draugais-mentoriais socialinėje atskirtyje gyvenantiems vaikams. Šio projekto įkvėpėjas Amos Carmeli ir organizacija „Perach“ – viena sėkmingiausių švietimo iniciatyvų, veiklą pradėjusi Izraelyje, išsiplėtusi 25 pasaulio valstybėse, o į ją įsitraukę asmenys jau skaičiuojami šimtais tūkstančių.

Kaip tai veikia?

Vilniaus universitete 2017 m. spalio 25–26 d. vyks mokymai, kuriuose dalyvaus 15–20 koordinatorių. Vėliau jie savo patirtimi dalysis su būsimais savanoriais – kelrodėmis žvaigždėmis. Bendradarbiaujant su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos vidurinėmis mokyklomis ir vaikų dienos centrais bus atrenkama apie 100 vaikų, kurių kiekvienas nuo 2018-ųjų metų sausio pusę metų turės po savo asmeninę kelrodę žvaigždę – VU studentą savanorį.

Vilniaus universiteto studentai bus skatinami skirti dalį savo laiko bendravimui su 3–6 klasių vaikais iš nepasiturinčių ar naujai į šalį atvykusių, socialinę atskirtį patiriančių šeimų. Svarbiausias tikslas – užmegzti ryšį tarp dviejų socialinių grupių, kurios tikrovėje retai susitinka ir gali bendrauti. Mentoriai susitikinės su savo jaunaisiais draugais dvi valandas du kartus per savaitę.

Užsiėmimai vyks namuose, universiteto miestelyje, žaidimo aikštelėse, bibliotekose, muziejuose. Užsiėmimai bus prižiūrimi „Kelrodės žvaigždės“ koordinatorių, tačiau mentorius ir vaikas turi laisvę spręsti, ką veikti – ruošti namų darbus, žaisti kompiuterinius žaidimus ar futbolą, eiti į kiną, leisti laisvalaikį gamtoje ir pan.

Jeigu tu manai, kad gali būti „Kelrodės žvaigždės“ projekto koordinatoriumi, esi socialiai atsakingas, supranti angliškai, esi imlus, atviras naujoms pažintims ir patirtims – tada šis projektas skirtas tau! Registruotis į mokymus gali čia: https://docs.google.com/forms/d/1jMZooKzzUrSxrXSewFuaP_ZRI_0OxIShcoHaAKiV_vA/prefill

Kviečiame tapti šios iniciatyvos socialiniais partneriais

Jei Jūs esate muziejaus, vaikų laisvalaikio centro, kino teatro, kavinės, bibliotekos atstovas – kviečiame prisidėti prie šios iniciatyvos ir sudaryti sąlygas mūsų studentams savanoriams drauge su socialiai remtinais vaikais nemokamai naudotis Jūsų įstaigų siūlomomis paslaugomis.

Jeigu Jūs esate mokyklos ar vaikų dienos centro vadovas, maloniai kviečiame bendradarbiauti ir padėti surasti nepasiturinčiose šeimose ir socialinėje atskirtyje gyvenančius vaikus, kuriems būtų naudinga turėti savo „kelrodę žvaigždę“.

v daugirdas

2017 m. spalio 3 d. gimtadienį švenčia Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros profesorius dr. Vidmantas Daugirdas.

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto bendruomenės vardu nuoširdžiai sveikinu Jus gražios asmeninės sukakties proga.

Tegu Jus lydi puiki sveikata, sėkmė, asmeninė laimė ir kūrybinio džiaugsmo teikiantys darbai!

Dekanė prof. (HP) dr. Aldona Beganskienė

nobel

2017-ųjų chemijos Nobelio premija – už sunkiai ištariamą pavadinimą

Šių metų Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje trečiadienį buvo paskirta krioelektroninės mikroskopijos išradėjams: šveicarų mokslininkui Jacques'ui Dubochet, amerikiečiui Joachimui Frankui ir britui Richard Hendersonui, – pranešė Švedijos karališkoji mokslų akademija.Per iškilmingą ceremoniją, kuri Stokholme vyks gruodžio 10 dieną, minint jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis. Kaip pateikė pavyzdį Švedijos Karališkosios akademijos narė Sara Snogerup Linse, krioelektroninė mikroskopija leidžia vandenyje užšaldyti medžiagas (pavyzdžiui, proteinus) ir stebėti jas mikroskopiniu lygmeniu tarsi įlydytas stikle. Įdomus faktas ir tai, kad vienas iš šiemetinės premijos nugalėtojų dirba laboratorijoje, kurios jau 15 darbuotojų yra gavę Nobelio premijas.Praeitais metais Nobelio chemijos premja buvo paskirta prancūzui Jeanui-Pierre'ui Sauvage'ui (Žanui Pjerui Sovažui), britui Jamesui Fraseriui Stoddartui (Džeimsui Freizeriui Stodartui) ir olandui Bernardui L.Feringai (Bernardui L.Feringai) už molekulinių mašinų suprojektavimą ir sintezę.

 

 

Straipsnio autorystė:

Adresas: http://it.lrytas.lt/2017/10/04/news/2017-uju-chemijos-nobelio-premija-uz-sunkiai-istariama-pavadinima-2840416/

Autorius: BNS ir lrytas.lt inf.

Data: 2017-10-04 13:06

sparks 642x336

© The Board of Trustees of the Science Museum.

Londono mokslo muziejuje sukurta ir didžiąją dalį Europos apkeliavusi paroda „Daugiau nei laboratorija: DIY mokslo revoliucija“ rugsėjo 29 d. 17 val. buvo pristatyta Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre. Atidarymo proga vyko diskusija su „Vilnius iGEM“ komanda.

Ši paroda yra dalis projekto „Sparks“. Jo tikslas – skatinti glaudesnį visuomenės ir mokslininkų bendradarbiavimą, supažindinti su mokslo pasiekimais, kuriuos įgyvendino ne mokslininkai.

 Mokslininkų ir su mokslu nesusijusių žmonių projektai

Iš įvairių objektų, nuotraukų, filmų ir modernaus meno kūrinių susidedanti paroda pristato istorijas, kurių pagrindiniai veikėjai – paprasti žmonės. Jiems rūpi jų pačių ir aplinkinių gerovė. Paroda „Daugiau nei laboratorija: DIY mokslo revoliucija“ suskirstyta į keturias dalis: DIY (liet. „Pasidaryk pats“) biologai, sveikatos programišiai, piliečiai mokslininkai ir meninės instaliacijos.

„Šioje parodoje lankytojai pamatys, kiek daug svarbių mokslinių tyrimų ir atradimų atlieka ne laboratorijose dirbantys mokslininkai, o informacinių technologijų specialistai, pacientai ar mokslu besidomintys žmonės. Pagrindinis mūsų tikslas – paskatinti ir vietos mokslininkus, politikus, verslininkus bei kitus visuomenės narius prisidėti prie gerovę kuriančių projektų įgyvendinimo“, – sako parodą koordinuojančio Socialinių inovacijų instituto vadovė Ingrida Gečienė-Janulionė.

Visiems prieinami moksliniai instrumentai

Parodos dalis, skirta piliečiams mokslininkams, pristato sėkmingus visuomenės ir mokslininkų bendradarbiavimo pavyzdžius. Vienas jų – „Uodų atlasas“. Tai Vokietijos mokslininkų plėtojamas projektas, kuriame itin svarbų vaidmenį vaidina šalies gyventojai, padedantys stebėti skirtingų uodų rūšių pasiskirstymą visoje šalyje.

DYI biologijos mokslams skirtoje dalyje pristatomos bendruomenių sukurtos biologijos laboratorijos. Vienas pavyzdžių – vietos bendruomenės iniciatyva sukurta laboratorija, kurioje tyrėjai entuziastai ieško naujų antibiotikų šaltinių. Parodos lankytojai sužinos, kaip, tyrinėdami augaluose ir dirvožemyje randamus mikrobus, eiliniai žmonės siekia prisidėti prie šios problemos sprendimų.

Sveikatos programišių skiltyje pristatoma Švedijoje gyvenanti tinklaraštininkė Sara Riggare. Dar 2003 m. moteriai diagnozuota Parkinsono liga. Siekdama kasdien įvertinti vartojamų vaistų efektyvumą, Sara sukūrė mobiliąją programėlę ir įvairius fizinio aktyvumo monitorius. Į gydymo procesą įsitraukusi moteris ne tik naudojasi pačios atrastais ligos kontroliavimo metodais, bet ir savo išradimais aktyviai dalijasi su sergančiaisiais šia liga.

Ketvirtoji parodos dalis – meno kūriniai, kuriuose kūrėjai vaizduoja medicinos technologijų ateities tendencijas: potraukį nesveikam maistui blokuoti padedančius įsivaizduojamus robotus, 3D spausdintuvu sukurtą autizmu sergantiems vaikams emocijas reikšti padedantį šalmą, kūno judesių stebėjimą ateityje pristatantį filmą.

Nauja tendencija – mokslininkų ir visuomenės narių susivienijimai

„Pastaruoju metu Vakarų šalyse sparčiai populiarėja bendri laboratorijose dirbančių mokslininkų ir su mokslu nesusijusių žmonių projektai. Suvieniję pajėgas šie žmonės dirba visuomenės labui spręsdami tam tikro miesto ar šalies problemas“, – pasakoja I. Gečienė Janulionė.

Vienas pavyzdžių – Londone su oro tarša kovojančių gyventojų bendruomenė. Ji mokslininkams padeda analizuoti taršos lygį mieste. Ant elektros stulpų gyventojai įrengia oro kokybę stebinčius aparatus, o surinktus duomenis siunčia į laboratorijas. Šių duomenų pagrindu sukuriami labiausiai užterštų vietų žemėlapiai – taip kelionių maršrutus planuojantys žmonės gali pasirinkti mažiausiai užterštas gatves.

Mokslo populiarinimo paroda „Daugiau nei laboratorija: DIY mokslo revoliucija“ VU Gyvybės mokslų centre veiks iki lapkričio 30 d.

2017 m. spalio 1 d. gimtadienį švenčia Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto Organinės chemijos katedros docentas dr. Rimantas Vaitkus.

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto bendruomenės vardu nuoširdžiai sveikinu Jus gražios asmeninės sukakties proga.

Linkiu Jums kūrybinio polėkio ir sėkmės akademinio ir mokslinio darbo kelyje, sveikatos ir asmeninės laimės!

vaitkus3

Dekanė prof. (HP) dr. Aldona Beganskienė

 

465a4f7c8bfc9ca1d6101d0790eec9c2 teacher shirts testing shirts for teachers

Įgyvendindamas naująjį mokytojų rengimo modelį Vilniaus universitetas (VU) jau nuo 2018 m. rugsėjo ketina siūlyti būsimiems pirmakursiams naujas pedagogikos studijų programas. Anot VU studijų prorektoriaus doc. Valdo Jaskūno, siekiant užtikrinti aukštą studijų kokybę ir grąžinti profesijai jos prestižą, naujos kartos pedagogų rengimas VU bus grindžiamas stipriausių mokslininkų grupių dalyvavimu mokytojų ruošimo procese suvokiant, kad šiuolaikinė pedagogika neatsiejama nuo mokslo komunikacijos, o jos tikslas – skatinti mokinių troškimą pažinti ir ugdyti jų kūrybiškumą.

Siekiant šių tikslų ieškoma lanksčių mokytojų rengimo formų, kurios leistų ne tik ugdyti naują kūrybingą mokytojų kartą, bet ir sudaryti sąlygas dirbantiems mokytojams kelti arba plėsti kvalifikaciją. Numatoma, kad būsimieji studentai pedagogo kvalifikaciją galės įgyti tiek lygiagrečiųjų, tiek nuosekliųjų studijų būdu.

Pirmuoju atveju studentai galės rinktis ketverių metų trukmės pedagogikos studijas arba šalia kito pagrindinio studijų dalyko pasirinkti vienerių metų gretutines mokyklos pedagogikos studijas, o antruoju pedagogo kvalifikacija bus suteikiama jau turintiems kitos krypties bakalauro laipsnį. Taip pat VU bus ruošiamos ir kvalifikacijos kėlimo programos bei sukurtos galimybės jau dirbantiems mokytojams įgyti papildomą kvalifikaciją.

„Siūlydami studentams itin aukštos kokybės studijas, siekiame įtvirtinti mokytojo kaip nuolat besimokančio specialisto sampratą, o mokytojų rengimą pakelti į visiškai kitą lygį – su būsimais mokytojais dirbs stipriausios jungtinės mokslininkų grupės, procese dalyvaus įvairūs VU padaliniai. Prie mūsų kviesime prisijungti stipriausius šalies ir užsienio pedagogikos ekspertus, ypač praktikus, dirbančius mokyklose. Be to, sieksime užtikrinti, kad visas studijų procesas būtų grįstas šiuolaikiniais moksliniais tyrimais ir gerąja užsienio praktika“, – planus vardija doc. V. Jaskūnas.

Pasak prorektoriaus, po vienu skėčiu skirtingų sričių ekspertus suburs ir kartu su Vilniaus miesto savivaldybe kuriamas atviros prieigos centras STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), kuriame dirbs gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų sričių ekspertai. Kartu naujame centre bus tobulinama mokytojų kvalifikacija dirbant laboratorijose, kuriamos inovatyvios mokymo priemonės, populiarinamas mokslas bei integruojama turima infrastruktūra.

Pavasarį VU duris atvėrė Ugdymo mokslų institutas, kurio vienas pagrindinių uždavinių – įgyvendinti geros mokyklos koncepciją kokybiškai rengiant pedagogus, panaudojant VU galimybes ir mokslinį potencialą tobulinti mokytojų kvalifikaciją ir vykdyti tarptautinio lygio pedagogikos mokslinius tyrimus.

Naujasis institutas suvienijo VU Filosofijos fakulteto Pedagogikos centro, Edukologijos katedros ir Švietimo politikos centro vykdomas veiklas: gretutines ir profesines pedagogų rengimo studijas, mokytojų kvalifikacijos tobulinimą, edukologijos studijas, ugdymo mokslų krypties ir švietimo politikos mokslinius tyrimus bei jų sklaidą.

Per šių metu priėmimą VU profesinės pedagogikos studijos sulaukė rekordinio susidomėjimo – norą tapti mokytojais pareiškė daugiau nei 100 stojančiųjų.