lt big brother dalyviai

 

„LT Big Brother“, pirmoji ir vienintelė profesinės mentorystės programa Lietuvoje, šiais metais mini jubiliejinius 10 – uosius metus. Organizatoriai džiaugiasi per pirmąjį dešimtmetį į projektą įtraukę per 2500 dalyvių. Lietuvius profesionalus, pasklidusius po visą pasaulį, sujungiantys su jaunaisiais profesionalais, programos organizatoriai skelbia ypatingo sezono pradžią ir 2018-ųjų sezonui planuoja priimti per 200 dalyvių.

Kasmet vykstanti 9 mėnesių trukmės programa „LT Big Brother“ per 10 veiklos metų jau sujungė daugiau nei 1300 mentorių ir jaunųjų profesionalų porų. Į programą išskirtiniais jubiliejiniais metais aplikuojantys jaunieji profesionalai, anot organizatorių, šį sezoną galės rinktis iš daugiau nei 170 mentorių, dirbančių garsiausiose pasaulio įmonėse: nuo „Apple“, „Bloomberg“, „Nike“, „Uber“ ir tt.

„Šiandien ši, prieš dešimtmetį gimusi mentorystės iniciatyva, jungia 24-iose skirtingų šalių bei 5-iuose žemynuose gyvenančius lietuvius profesionalus, kurie yra pasirengę savo patirtimi pasidalinti su perspektyviais, savo karjerą dar tik pradedančiais tėvynainiais. Projektas įgauna pagreitį, su „LT Big Brother“ komanda džiaugiamės šį išskirtinį sezoną ženkliai papildę ir mentorių atstovaujamas sritis – pritraukėme mentorių iš medicinos, menų, komunikacijos, architektūros bei inžinerinių sričių,“ pasakoja Jolanta Bajarūnė, „LT Big Brother“ Lietuvos regiono koordinatorė.

Iki balandžio 1d., jaunieji profesionalai, studentai bei neseniai studijas baigę ar savo profesinės srities dar ieškantys lietuviai, pildys programos atrankos anketas. Vėliau jas analizuos ir vertins projekto komanda, mentorius priskirdama pagal mažojo brolio arba sesės domėjimosi sritį, turimą patirtį, mokymosi poreikius ir pačių mentorių pasirinkimą. Galiausiai supažindinti didieji ir mažieji broliai bei sesės bendraus 9 mėnesius. Per šį laikotarpį poros paprastai bendrauja skype, elektroniais laiškais, susitinka gyvai ar dalyvauja „LT Big Brother“ oranizuojamuose renginiuose: diskusijose, ryšių mezgimo vakaruose, susitikimuose su įkvepiančiais žmonėmis ir įdomiais projekto dalyviais.

„Susitikti su patyrusiu profesionalu, kuriuo siekiu tapti, ir tiesiogiai paklausti to, kas rūpi, man atrodė išskirtinė galimybė,“ – pasakojo 9-ojo „LT Big Brother“ sezono dalyvė Agnė. “Be to, džiaugiuosi, kad oficialiai pasibaigus sezonui bendravimas vis dar vyksta – esu įsitikinusi, kad būtent tai geriausiai atspindi patirtį projekte ir jo naudą. Štai ir praėjusią savaitę, prieš man priimant svarbų profesinį sprendimą, kartu su mentore turėjome daug apąstymų sukėlusią diskusiją.“

Projektą organizuoti 2009-aisiais metais ėmėsi Londono lietuvių Sičio klubas „Lithuanian City of London Club“ (LCLC). Ilgametę projekto sėkmę lėmė aktyvūs dalyviai ir iniciatyvūs mentoriai, palaikę idėją ir matę projektą kaip prasmingą bei juos pačius tobulėti skatinančią veiklą. Šiuo metu projektą organizuoja pasaulinis lietuvių profesionalų tinklas „Global Lithuanian Leaders“ (GLL), JAV, Jungtinės Karalystės, Beniliukso, Skandinavijos šalyse bei Lietuvoje dirbantys lietuviai. 2018-ųjų metų programos atranka bus vykdoma iki balandžio 1 d. Daugiau informacijos apie projektą ir jo sąlygas: www.ltbigbrother.com

Daugiau informacijos:

Lietuvos regiono koordinatorė Jolanta Bajarūnė

+37067568104

10-jo sezono pristatomasis video

 

Ryškiausios mokslo ir technologijų pasaulio asmenybės, savo sričių pionieriai ir didžiausių mokslinių proveržių autoriai ir vėl atvyksta į Vilniuje vyksiančią tarptautinę studentų fizikos ir gamtos mokslų konferenciją „Open Readings 2018”. Kviečiame susipažinti su kviestiniais pranešėjais iš arčiau.

Gyvybė kosmose

Garsiausias pasaulio astrobiologas prof. Ričardas Brice Hooveris. NASA Maršalo kosminių skrydžių centro mokslininkas, 350 straipsnių ir 50 mokslinių knygų autorius. Hooveris išleido 11 patentų, todėl NASA jį paskelbė metų išradėju. Jo patobulintas rentgeno spindulių teleskopas buvo iškeltas į SKYLAB kosminę stotį, Hooveris domisi ne tik astrofizika, bet ir astrobiologija. Tam, kad suprastų, kaip bakterijoms pavyksta išgyventi kosmose, jo mokslinės grupės tyrė bakterijas Žemėje – Antarktidoje, Sibiro ledynuose, Islandijoje ir kitose daugiamečio įšalo zonose. Jo grupės stebėjo klestinčias bakterijų bendruomenes – ekstremofilus. Toks mikrobų klestėjimas gebėjimai įtikino mokslininkus, kad gyvybė sugebėtų išgyventi ir kitose planetose. Astrobiologai daug dėmesio skiria ekstremofilams, nes tokio tipo organizmai gali išgyventi sąlygomis, kokios būdingos kitoms planetoms pvz.: Marse giliai požemyje, Jupiterio palydovo Europos požeminiuose vandenyse, ir t.t. Hooverio organizuotų mokslinių ekspedicijų metu buvo atrasta daugiau nei 15 naujų archėjų ir bakterijų rūšių o padaryti atradimai stipriai prisidėjo prie panspermijos teorijos vystymo, kuri sako, kad gyvybė egzistuoja visoje Visatoje, o ją išnešioja meteoritai ir asteroidai. Tam tikros gyvybės formos, įsikūrusios planetų nuolaužose, sugebėtų ištverti ilgas kosmines keliones.

Prof. Hooveris ir kiti astrobiologai labai daug dėmesio skiria ypatingai atšiaurias sąlygas

gebantiems išgyventi organizmams. Šaltinis: NASA.

Kvantiniai kompiuteriai

Fizikas teoretikas prof. Audrius Alkauskas - Fizinių ir Technologijos Mokslų Centro vyriausiasis mokslo darbuotojas ir Kauno Technologijos Universiteto Fizikos katedros profesorius. 2015 m. Alkauskas laimėjo prestižinę Marie Skłodowskos-Curie stipendiją, o 2017 m. Amerikos fizikų draugija skyrė jam Marshak prizą. A. Alkauskas žinomas pasaulyje dėl ab-initio teorijos taikymo spinduliniams ir nespinduliniams procesams kietuosiuose kūnuose paaiškinti. A. Alkauskas tiria medžiagose esančius defektus ir jų pritaikymus ateities prietaisams kurti. Vienas iš jo tyrimo objektų yra deimante esantis defektas, vadinamas NV centru. Šio defekto kvantinės savybes galima panaudoti labai jautriems matavimo prietaisams, ypatingai mažose nanoskalėse matuojančius elektrinius ir magnetinius laukus, temperatūrą ir slėgį. Taip pat A. Alkauskas dirba ties nauja, tačiau sparčiai populiarėjančia sritimi – kvantine kompiuterija. Kvantiniai kompiuteriai leis akimirksniu apdoroti milžiniškus informacijos

kiekius ir išspręsti kai kurias dabartiniams kompiuteriams neįveikiamas problemas.

Ateities kvantinių kompiuterių vizija su lustais pagamintais iš deimanto ir grafeno. Šaltinis:

Christoph Hohmann, NIM.

Nematomumo apsiaustas

Vieno talentingiausių kylančių mokslo žvaigždžių - prof. Andrea Alu iš Teksaso universiteto Ostine (JAV) tyrimų sritys apima plazmoniką, nanoantenų gamybą plazmoniniams jutikliams, metapaviršių ir metamedžiagų tyrimus, tarp kurių yra ir paslaptingos nematomumo technologijos kūrimas. Jo 400 straipsnių pacituoti virš 20 tūkstančių kartų, o už savo mokslinius nuopelnus Alu yra gavęs daugybę apdovanojimų, tarp kurių yra ir aukščiausias jaunųjų mokslininkų apdovanojimas JAV. Kodėl atsirado toks didelis susidomėjimas metamedžiagomis? Metamedžiagos – žmogaus sukurtos medžiagos, kurių savybės nėra aptinkamos natūraliai gamtoje. Dalis mokslininkų siekia sukurti metamedžiagas, kurios galėtų nukreipti šviesą aplink objektą, kad šis taptų nematomas. Tokių medžiagų pagalba galima formuoti įvairias optines iliuzijas: padidinti ar sumažinti objekto atspindį, priversti šviesos spindulius apgaubti objektą ir paslėpti, tokiu būdu jį paverčiant nematomu. Jo grupė pasiūlė du būdus nematomumo technologijoms kurti: elektromagnetiniai plazmoniniai apsiaustai ir metapaviršiniai apsiaustai. Alu grupė suprojektavo apsiaustus, kurie paverčia 3D objektus nematomus mikrobangų detektoriams. Pasiūlytas būdas leistų paslėpti daiktus ir regimojoje spektro srityje, bet šiuo metu pavyksta tą padaryti tik labai mažiems objektams. Taigi, ar Hario Poterio apsiaustai bus sukurti netolimoje ateityje? - per paskaitą mums atsakys į tai prof. Alu.

Ar nematumumo apsiaustai bus sukurti netolimoje ateityje? Šaltinis:

http://www.digitaljournal.com/article/318551

Naujos kartos jutikliai Fizinių ir Technologijos Mokslų Centro mokslininkė dr.

kirtą sukurti naujus magnetinio lauko jutiklius, kurių pagrindas – manganito ir kobaltito nanostruktūrizuoti sluoksniai, pasižymintys milžiniška magnetovarža. Stipriuose magnetiniuose laukuose tokių sluoksnių varža stipriai pasikeis sumažėdama daugybę kartų, todėl tokie sluoksniai galėtų būti naudojami naujos kartos jutikliams kurti, kurie matuotų magnetinį lauką nepriklausomai nuo jo krypties.

Smegenų žemėlapiai

tiria, kokios struktūros būna smegenų kristalai ir kas daro įtaką jų simetrijai. Savo eksperimentuose Krupič pasitelkia funkcinę mikroskopiją, su kurios pagalba gali stebėti šių neuronų ląsteles, kai gyvūnas juda. Tokie tyrimai leidžia suprasti, kaip žmogui būnant skirtingose vietose aktyvuojasi skirtingi neuronai. Vietos neuronai itin svarbūs formuojant smegenų žemėlapius. Krupič tiria, kaip vietos neuronai leidžia spręsti organizmui, kur jis yra.

Žmogaus smegenų GPS sistema ir aplinkos įtaka formuojant smegenų žemėlapius. Šaltinis: Medicinos universitetas Vienoje.

Technologinė ateitis – viename luste

chemikių Europoje, dirbanti su grafenu ir manganitais, prestižinės Marie Skłodowskos-Curie

Rasuolė Lukošė - viena perspektyviausių

stipendijos laimėtoja. Šiuo metu Lukošė įgyvendina projektą, s

Fizikė ir neurobiologė – dr. Julija Krupič, keletą metų Krupič dirbo kartu su prof. J. O’Keefe, kuriam 2014 m. buvo skirta Nobelio premija fiziologijos ir medicinos srityje už atrastą įgimtą žmogaus GPS sistemą, nuo 2017 m. vadovauja savo laboratorijai “Krupic Lab” Kembridžo universitete (Didžioji Britanija). Jos vystomi tyrimai padeda suprasti, kaip veikia žmogaus smegenys ir atmintis, o vienas pagrindinių tikslų - išsiaiškinti, kaip kovoti su Alzheimerio liga. Už atliktus tyrimus neurobiologijos srityje Krupič buvo apdovanota „Eppendorf&Science” premija ir Sir Henry Dale stipendija. 

Vienas iš kviestinių lektorių prof. Roel Baets - Ghent universiteto profesorius, Nanofotonikos ir Biofotonikos Centro direktorius (NB Photonics, Belgija). Didžiausių silicio fotonikos projektų, vykdomų Europoje, vedantysis mokslininkas. Jo vadovaujama 90 mokslininkų grupė jau įkūrė kelioliką startuolių ir sudarė pirmąjį Silicio Fotonikos Aljansą Europoje. Parašęs virš 600 straipsnių, Baets savo darbais gilinasi į pažangiąsias nanotechnologijas. Fotoninių integrinių grandynų gamybos technologijose profesorius taiko pagrindinę elektronikoje naudojamą medžiagą – silicį, todėl jos vadinamos „silicio fotonikos technologijomis“. Tai labai nauja ir be galo perspektyvi sritis, kurią sujungus su jau turima unikalia šviesos šaltinių technologija galima realizuoti sudėtingas optines sistemas viename mažyčiame puslaidininkiniame luste. Taigi, Baets viename luste sutelkia silicio mikroelektronikos ir optoelektronikos prietaisus. Šio mokslininko atliekami tyrimai gali būti pradžia naujos rūšies greitesnių ir efektyvesnių mikroprocesorių bei galingesnių biocheminių jutiklių kūrimui. Taip pat šie rezultatai svarbūs tranzistorių technologijoms, medicinos įrenginiams, lazerių mokslui bei optoelektronikai.

Silicio fotonikos technologijos tilps ant vieno lusto. Šaltinis: IBM.

Terahercinių technologijų pasaulis

Prof. Peter Uhd Jepsen – Danijos technikos universiteto (DTU) profesorius, terahercinių (THz) technologijų ir biofotonikos vystytojas. Savo darbuose Jepsen apima ne tik terahercinės spinduliuotės suformavimą bet ir detekciją. Tai būtent jo mokslinė grupė pademonstravo pirmąjį laisvoje erdvėje sklindančių ultraspačiųjų THz signalų elektro-optinį matavimą, kuris tapo viena iš pagrindinių THz spinduliuotės detekcijos technologijų, dabar plačiai taikomų pasaulyje. Jepsenas, kartu su savo moksline grupe, vienas pirmųjų atskleidė, kokį turtingą vibracinį spektrą turi organinės molekulės savo kristalinėje formoje. Būtent šis darbas tapo pirmąja užuomazga platesnėms šios spinduliuotės galimiems moderniems tyrimams atlikti: vaizdinant DNR ir RNR molekules, saugumo ir gynybos sistemų plėtroje, maisto pramonėje, dailės kūrinių konservavime ir daugelyje kitų sričių. THz spindulių technologija – viena nuostabiausių šio amžiaus technologinių krypčių.

Ultraspartieji lazeriai

Ultrasparčiųjų lazerių laboratorijos vadovas prof. Profesorius Baltuška buvo įvertintas Europos jaunojo išradėjo premija EURYI” (2004 m.) ir Austrijos mokslų akademijos Ignazo Liebeno premija (2006 m.). Baltuškos mokslinė grupė plėtoja infraraudonųjų ultrasparčiųjų šaltinių - optinių parametrinių

Tarp kviestinių lektorių yra ir Vienos Technologijos universiteto profesorius ir Andrius Baltuška.

Jis sukūrė šviesos stiprintuvų, veikiančių infraraudonojoje spektrinėje srityje - technologiją. Jo laboratorijoje buvo sugeneruoti galingi ir labai trumpi šviesos impulsai, taip pat ten buvo sukurtas naujasis šaltinis aukštoms spinduliuotės pagrindinio virpesių dažnio kartotinėms generuoti. Iki šiol šis šaltinis yra vienintelis pasaulyje teikiantis tokią energiją ir tokius trumpus impulsus infraraudonojoje srityje. Šaltinis generuoja minkštus rentgeno spindulius, kurie pasižymi aukštu kryptingumu ir ryškiu, panašiu į optinius lazerius. Baltuškos grupės sukurtos rentgeno spinduliuotės blykstės atveria daug galimybių medžiagotyrai ir gausybei įvairių taikymų - tiek mokslo, tiek ir technologijų srityje. Pasaulio rekordų knygoje galime aptikti ir profesoriaus pavardę. Kartu su komanda jis sukūrė trumpiausią šviesos spindulį istorijoje, kurio trukmė siekė vos 4,5 femtosekundes (0.000 000 000 000 004 5 sekundės dalies). 

Konferencija atvira visiems mokslo entuziastams

Konferencija yra atvira visiems mokslo entuziastams. Negalintys atvykti kviečiami stebėti kviestinių pranešėjų paskaitas tiesiogiai internetu. Ši konferencija yra unikali platforma norintiems siekti mokslinio kelio. Visų pakopų fizikos, chemijos, biologijos ir kitų sričių studentai pristatys savo mokslinius pasiekimus žodinėse ir stendinėse sesijose. Aukščiausio lygio kviestiniai pranešėjai motyvuos jaunus mokslininkus kurti, dalindamiesi savo patirtimi“, – konferencijos organizatoriai.

Tarptautinę fizikos ir gamtos mokslų studentų konferenciją „Open Readings 2018“ organizuoja VU OSA bei SPIE studentų skyriai, EPS Young Minds Vilnius ir, Fizinių ir technologijos mokslų centras, VU Fizikos fakulteto Studentų mokslinė draugija.

Daugiau informacijos konferencijos tinklalapyje: www.openreadings.eu. Konferencijos programa: http://www.openreadings.eu/programme/

Mažena Mackoit Sinkevičienė

irina gerasimcik4

 

Sveikiname Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto darbuotoją Iriną Gerasimčik patekus į Vilniaus universiteto darbo tarybą. Visos fakulteto bendruomenės vardu linkime ryžto, atkaklumo ir sėkmės atstovaujant mūsų interesus!

 

 

Nuo kovo 1 dienos Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultete (VU CHGF) vyksta jaunųjų chemikų edukaciniai užsiėmimai, skirti 11 – 18 metų moksleiviams.

Cheminių laboratorijų įrengimas yra brangus. Norint atlikti praktinius darbus reikia reagentų ir įrangos. Dėl finansų trūkumo, kokybiškus laboratorinius darbus galima atlikti vos keliose Lietuvos mokyklose. Kitose – su chemijos mokslu moksleiviai supažindinami tik teoriškai.

Todėl tikimasi, kad instituto organizuojami edukaciniai užsiėmimai padės ne tik populiarinti mokslą, bet ir moksleiviams įgyti praktinių darbo laboratorijoje įgūdžių.

CHGF studijų prodekanas dr. Ramūnas Skaudžius pastebi, kad mokiniams šie edukaciniai užsiėmimai yra puiki proga ne tik apsilankyti profesonaliai įkurtose laboratorijose bei atlikti praktines veiklas, bet ir susipažinti su Vilniaus universiteto bendruomene.

„Chemijos institutas yra atviras. Džiaugiamės galėdami dalintis patirtimi bei sudominti įvairaus amžiaus mokinius mokslu. Edukaciniai užsiėmimai padės paįvairinti ugdymo procesą mokiniams, ir pagelbės mokytojams atlikti praktines veiklas, kurios mokykloje sunkiai įgyvendinamos dėl techninio personalo ar įrangos trūkumo“, – sako dr. R. Skaudžius.

CHGF Chemijos instituto vyresnysis specialistas Vytautas Kavaliauskas sako, kad chemija – praktinis mokslas. Jis įtraukia ir jį perprasti galima tik atliekant laboratorinius darbus. „Galbūt šios pamokos padės mokiniams atrasti savo pašaukimą ir sudomins chemijos mokslu“, – klausia V. Kavaliauskas.

Laboratoriniai darbai parengti taip, kad moksleiviai galėtų susipažinti su analizės metodais ir atlikti jiems pavestas užduotis, o darbo procesas būtų smagus ir įdomus.

Moksleiviai kviečiami registruotis į užsiėmimus pagal amžiaus grupę, t.y. 11–14 metų ir 15–18 metų. Registruotis į edukacinius užsiėmimus galima el. paštu: .

Mokslininkai jau pradėjo kurti aplinkai draugišką elektroninio laužo perdirbimo technologiją, pritaikytą Lietuvai. Skaičiuojama, kad šios technologijos dėka Lietuva galės sutaupyti milijonus eurų. Vienas iš šiai tematikai skirtų projektų yra finansuojamas pagal Europos Sąjungos (ES) didžiausią kada nors egzistavusią Europoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontai 2020“.

Elektronikos laužas – neatrasta aukso gysla?

Elektronika nėra pigi, tačiau, kai ji sugenda, jos perdirbimas, ekonominiu požiūriu, yra keblus. Trūksta patogių technologijų, leidžiančių visas panaudotas dalis sudėti atgal į lentinėles, iš kurių paimtas medžiagas būtų galima vėl panaudoti.

Jeigu nieko nedaryti, tai pigiau yra išmesti atitarnavusius elektronikos prietaisus, nei juos rūšiuoti ir perdirbti. Jeigu mes siekiame įgyvendinti ES direktyvas ir planuojame su atliekomis elgtis civilizuotai – rūšiuoti ir perdirbti, tai reikalingos technologijos, kurios leistų santykinai nedidelius elektronikos laužo kiekius perdirbti ekonomiškai naudingu būdu. Tačiau žiniomis bei moksliniais tyrimais pagrįstų technologijų kūrimas yra brangus. Be ženklios mokslinių fondų paramos įmonėms tai neįgyvendinama. Šis projektas prisidės prie aplinkai draugiškų elektronikos laužo perdirbimo, sunkiųjų metalų išskyrimo technologijų sukūrimo ir pritaikymo Lietuvos rinkai ir galimybėms“, – pasakoja Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) fizikinės chemijos katedros profesorius Henrikas Cesiulis.

Pasak mokslininko, tam, kad sukurti aplinkai draugišką technologiją ekonomiškai naudingam  elektronikos laužo perdirbimui, reikia surasti būdą, kuris padėtų pakeisti plačiai naudojamą platiną. Iš platinos ir jos lydinių gaminami atspari rūdijimui ir cheminiams reagentams aparatūra, daromi elektrodai ir el. kontaktai.

Elektrocheminiai medžiagų ir struktūrų sintezės būdai yra universalūs. Taikant specialius metodus kuriamos skirtingos metalų, lydinių bei puslaidininkinių junginių struktūros (nuo makrometrinių iki nanometrinių).

Pramoniniai šio projekto partneriai suinteresuoti „makroelektrodų“ kūrimu: jų pagalba bus siekiama, nenaudojant papildomų cheminių medžiagų, iš tirpalų greitai ir kokybiškai pašalinti sunkiuosius metalus (pvz., šviną, alavą, varį), lokaliai restauruoti didelio ploto detales (pvz., lėktuvų variklių dalis).

Tarptautinis mokslinikų įvertinimas

Technologiją kurs bendras mokslininkų ir verslininkų konsorciumas, kurį sudaro: Vilniaus universitetas, Baltarusijos universiteto Fizikos ir chemijos mokslo tyrimų institutas, Klarksono universitetas (JAV), Moldovos taikomosios fizikos institutas, UAB  „Elektronikos perdirbimo technologijos“ ir Moldovoje veiklą vykdanti AB Topazas. Projektą koordinuoja Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto prof. H. Cesiulis.

„Tokios svarbos projekto koordinavimo patikėjimas yra lyg oficialus pripažinimas, kad mūsų šalyje dirba profesionalūs mokslininkai, kurie gali lygiomis teisėmis konkuruoti dėl tarptautinių projektų koordinavimo bei suburti pajėgų kolektyvą kurti pažangiausias technologijas Lietuvai bei kitoms valstybėms”, – sako prof. H. Cesiulis. Projektas „Įvairūs išmanieji metaliniai ir puslaidininkiniai elektrodai apdorojimui ir įrenginiams“ padės konkrečias mokslo idėjas iš laboratorijos perkelti į rinką.

Technologijos kuriamos pagal ES programą – „Horizontai 2020“.  Ši programa susieja mokslinius tyrimus su inovacijomis ir sutelkia dėmesį̨ į tris pagrindines sritis: kokybiškas mokslas, pramonės subjektų lyderystė ir visuomeninio pobūdžio uždaviniai. Jos tikslas – užtikrinti, kad Europa turėtų pasaulinio lygio technologijas, kurios skatintų ekonominį augimą.

Programoje „Horizontas 2020“ gali dalyvauti mokslininkai iš viso pasaulio. Iki 2020 metų šios programos įgyvendinimui Europos valstybėse bus skiriama 80 milijonų eurų. 

Geologija yra viena iš tų sričių, kuriose esminių permainų neatneš pramonės perversmas, o specialistams ateityje neteks konkuruoti su robotais. Geologai Lietuvoje atsakingi už Žemės gelmių turtus, kurie sudaro daugiau nei du trečdalius valstybės nacionalinio turto. Vos pabaigusiems studijas studentams siūlomas darbas, kurio užmokestis svyruoja nuo 800 iki 1200 eurų ir daugiau. Vis dėlto, kaip sako Lietuvos geologijos įmonių asociacijos direktorius dr. Jonas Šečkus, nepaisant visų pastangų, dramatiškai mažėja geologų.

Kasmet Lietuvos rinkai reiktų parengti bent aštuonis geologus. Šiuo metu šios srities studijas baigia ir Lietuvoje lieka, o ne į užsienį keturis tūkstančius eurų siekiančio darbo užmokesčio išvyksta perpus mažiau specialistų.

Apmoka studijas  

J. Šečkaus teigimu, dažnai geologijos įmonės kreipiasi į asociaciją prašydamos padėti surasti specialistų. Ypač didelė problema atsirado Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos regionuose.

„Visavertės bendrosios geologijos studijos yra dėstomos tik Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultete (VU CHGF). Čia ši studijų programa turi gilias tradicijas. Deja, Vilniuje mokslus baigę specialistai retai kada ryžtasi išvykti dirbti į regionus. Todėl Šiauliuose, Klaipėdoje ir net Kaune įsikūrusioms įmonėms prisišaukti VU studijas baigusius geologus yra labai sudėtinga“, – pasakoja J. Šečkus.

Geologijos įmonių asociacija bendradarbiauja su VU Geomokslų institutu. Asociacija keturiems studentams apmoka 20 proc. studijų įmokos, likusius 80 proc. studentai gauna su valstybiniu studijų krepšeliu. Dar keturiems iš aštuonių, šiuo metu studijuojančių šią specialybę, studijas iš dalies finansuoja Lietuvos geologijos tarnyba.

Kaip pasakoja J. Šečkus, asociacija yra įsipareigojusi studijas baigusius specialistus (pareiškus norą) įdarbinti vienoje iš asociacijai priklausančių įmonių. Baigusiam studijas studentui bus pasiūlytas ne mažesnis nei tuo metu įmonėje apskaičiuotas vidutinis darbo užmokestis.

Paklaustas apie geologijos studijų kainą J. Šečkus nedvejoja: profesionaliu geologu be lauko praktikų netapsi. Studentų nėra daug, todėl, norint išlaikyti studijų kokybę, valstybei tenka investuoti. Tačiau tas brangumas yra sąlyginis, nes, palyginti su tuo, kokią naudą valstybei atneša baigęs studijas geologas, studijų kaina pasirodo labai menka.

„Lietuvos mokyklose mokiniai yra minimaliai supažindinami su geologija. Geografijos programoje yra keletas pamokų apie tektoninių plokščių judėjimą, geologinę laiko skalę, ledyninius (glacialinius) procesus, šiek tiek apie naudingąsias iškasenas. To nepakanka. Juolab kad dažnai moksleiviai skaitydami apie geologinius reiškinius taip ir lieka nesupratę, kad šie yra geologijos mokslo, o ne geografijos tyrimų objektas. Moksleiviai turėtų būti plačiau supažindinami su geologija, nes jos besimokydamas suprasi Žemės istoriją, įgysi žinių apie požeminį vandenį, inžinerines gruntų savybes, naudingųjų iškasenų slūgsojimo sąlygas, neišvengiamai išmoksi šalių, kalnų ir upių pavadinimus“, – tvirtina pašnekovas.

Regionams skaudžiausia

Geologinius tyrimus atliekančios bendrovės „Grota“ direktorius Antanas Marcinonis sako, kad, nepaisant visų paskatų, geologijos studentų mažėja ir verslas tai jau pradėjo jausti. Gamybininkų atlikta analizė rodo, kad iš ir taip nedidelio studentų skaičiaus tam tikras procentas nueina kitais keliais – išvyksta į užsienį, gauna darbo pasiūlymų kitose srityse, siekia mokslininko karjeros. Todėl situacija tikrai darosi įtempta.

Pasaulis suka į kosminę geologiją 

Anot J. Šečkaus, geologijoje atsiranda naujos mokslo kryptys. Šiuo metu mokslas suka į kosminę geologiją. Zondai siunčiami tyrinėti dangaus kūnų, o pirmas, kuris gali paaiškinti jų sandarą, susidarymo sąlygas, yra geologas – jis turi įvardyti, iš kokių uolienų ar mineralų yra sudarytas dangaus kūnas.

Kita geologijos šaka, kuri įgauna vis didesnį pagreitį – aplinkoje esančių cheminių elementų, mineralų ir iš jų sudarytų uolienų poveikis žmogaus sveikatai, psichologinei būsenai, fizinei savijautai, net sociologiniams reiškiniams – jau senokai pastebėta, kad Lietuvos etnografiniai regionai susiję su tektoninių lūžių išsidėstymu.

Didelę finansinę naudą valstybei gali atnešti retųjų žemių elementų telkinių tyrimai. Jie vadinami „retaisiais žemės elementais“ ne todėl, kad jų yra mažai, o todėl, kad jie labai retai sudaro sankaupas, kurias būtų galima vadinti telkiniais. Retieji žemės elementai šiuo metu pasaulinėje rinkoje yra brangesni nei auksas. Jie naudojami aukštosiose technologijose (išmaniųjų telefonų, kompiuterių gamyboje). Tiriant gręžinius pietų Lietuvoje aptikti šių elementų telkinių požymiai.

Yra ir daugiau sričių, kuriose geologija gali atversti naujus puslapius, tačiau šiam progresui turi padėti sistema. Kaip sako J. Šečkus, mokslininkams turi būti sudarytos sąlygos dirbti, tirti ir atrasti. Kas kitas atvers šiuos puslapius, jeigu ne šiandien mokyklos suoluose besimokantys ir studijas besirenkantys jauni žmonės?

darbo taryba pakartotinis tv 02

 

Pakartotinai rinkimai vyks 2018 m. kovo 7-8 dienomis

Yuhei Tanaka į Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetą atvyko pagal Erasmus studentų mainų programą. Dešimties mėnesių studijos Lietuvoje, chemikui, atvykusiam iš Kanagawa universiteto, atnešė daug naujų iššūkių ir dar daugiau galimybių.

Yuhei Tanaka pasakoja, kad universitete Japonijoje, du metus mokėsi pagal integruoto mokslo programą, bet trečiame kurse perėjo į gamtos mokslus. Studentui patinka edukologinė veikla, jis nori tapti dėstytoju arba mokytoju. Todėl pasirinko tokią tyrimo sritį, kaip biomasės (augalinės masės, medžio anglies, medienos keramikos ir lakiųjų pelenų) panaudojimas  lakių organinių junginių adsorbcijai ir desorbcijai. Studijų metu jam teko dirbti su FTIR, XRD, XAFS, ICP-AES, GC, EGA-MS analitiniais metodais.

Mano fakultete (Shonan Hiratsuka campus) studijuoja 3,775 bakalaurai, 80 magistrantai ir 13 doktorantų. Universitete dažnai lankosi Hideo Kamio – kompanijos Toyota viceprezidentas, Yuuhei Sato – Fukushima prefektūros gubernatorius, – pasakoja svečias iš Japonijos.

Yuhei Tanaka į Lietuvą atvyko, nes kaip jis pats sako, tai sparčiai inovacijų lyderius besivejanti valstybė. Čia gautos akademinės žinios ir darbo pasiūlymai privataus kapitalo bendrovėse yra perspektyvios ir daug žadančios karjeros pradžia. Japonai uždaresni, ne taip lengvai įsileidžia inovacijas, nors ir yra labiau priklausomi nuo skaitmeninių technologijų.  

Lietuvių ir japonų susitelkimas ties vieno tikslo siekimu jau įnešė svarbų indėlį į mokslo raidą.

Šiemet, buvo vykdomas bendras Lietuvos ir Japonijos mokslo projektas „Geresnėmis kaulų priauginimui savybėmis pasižyminčių kalcio fosfatų žematemperatūrė sintezė ir pradinis in vivo vertinimas”.

Projektą įgyvendino Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto ir Japonijoje įsikūrusio Kiūšiū universiteto mokslininkų komanda.

Projekto metu Vilniaus universiteto chemijos instituto laboratorijoje buvo susintetinti galimi kaulo pakaitalai. Kaulų pakaitalų pavyzdžiai buvo implantuoti į triušių ir žiurkių kaulus. Tikimasi, kad šio projekto rezultatai turės realias pritaikymo medicinos srityje perspektyvas. 

potvynis

 

Naujajame "Spectrum" numeryje mūsų fakulteto Geomokslų instituto profesorius dr. Gintaras Valiuškevičius dalinasi mintimis apie 1931 metų Vilniuje kilusį povynį. Kviečiame skaityti atsinaujinusį žurnalą!

 

 

 

 

 

 

 

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto doktorantas Česlavas Višnevskis kartu su prof. Ričardu Makuška atrado naują polimerizacijos metodą ir jį aprašę straipsnį publikavo prestižiniame žurnale „Macromolecules“. Už šią publikaciją 2013 m. tyrėjas sulaukė apdovanojimo, tačiau po tokios sėkmingos mokslininko karjeros pradžios galiausiai pasirinko kitą kelią – verslą.

Kaip sako pats Č. Višnevskis, doktorantūros metais pastebėjo, kad priklauso tai mokslininkų grupei, kuriai darbas laboratorijose ir naujų medžiagų kūrimas yra artimesnis nei publikacijų rengimas. Todėl dar studijuojant iš inovacijas gaminančios bendrovės „Veika“ gautas darbo pasiūlymas iškart patraukė dėmesį. Doktorantas nė minutės nedvejodamas sutiko tapti tyrėju ir iki šiol džiaugiasi galėdamas kurti produktus, kurių niekas kitas pasaulyje neturi.

Chemikų ir informatikų tikslas – toks pats   

Č. Višnevskis prisimena, kad mokykloje jam geriausiai sekėsi informatika / matematika ir chemija. „Nors tai atrodo skirtingos sritys, bet abiejų profesijų žmonės daro tą patį: dėlioja elektronus taip, kad iš to išeitų tinkamas produktas. Informatikai dirba taip, kad tai pavirstų informacija (logine seka), kurią nuskaitant atliekamos tam tikros užduotys. Chemikai dėlioja elektronus taip, kad iš jų susidarytų cheminiai ryšiai, kurie sujungia atomus ir sukuria viską, ką mes turime aplinkui“, – teigia tyrėjas.

Č. Višnevskis pasakoja, kad pildydamas stojimo į aukštąją mokyklą anketą ilgai svarstė, kol nusprendė informatiką laikyti savo pomėgiu, o chemijos studijų metu įgyti žinių ir kurti naujus, daugeliui žmonių naudingus junginius, medžiagas. Chemikas, nesvarstydamas apie jokią kitą aukštąją mokyklą, pasirinko studijas Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultete.

„Pasauliniu lygiu polimerų sritis yra gan jaunas mokslas, kuriame yra daug neatrastų dalykų. Vilniaus universitete kasdien kuriame naujus šios srities tyrimo metodus. Vienas iš jų – naujas polimerizacijos metodas ISARA ATRP. Kaip daugelis kitų gyvybingosios polimerizacijos metodų, taip ir šis leidžia modeliuoti bet kokios struktūros molekules. Kaip žmogaus organizme iš dviejų ląstelių susiformuoja vaikas, kurį sudaro milijonai ląstelių, taip ir su ATRP galima kurti polimerines struktūras, sudarytas iš šimtų ar tūkstančių monomerinių grandžių. Tai suteikia galimybę kurti ne tik molekulinius šepečius, žvaigždes ar kitokias struktūras, bet ir nanorobotų dalis ar pačius nanorobotus, kurie gali būti vis plačiau pritaikomi medicinoje ir pramonėje. Tokie dalykai paprastai yra sudėtingi, o čia yra kitas metodo pranašumo įrodymas – paprastumas. Panašių metodų yra ne vienas, o kuris geriausias iš jų, parodys laikas“, – pasakoja mokslininkas.

Žmogus be tikslo – tai žmogus be ateities 

Pašnekovas neslepia, kad kartais susidaro įspūdis, jog Lietuvoje moksleiviai turi labai daug galimybių, bet retas kuris iš jų žino, ko nori. „Mokyklos suteikia žinių, bet neišmoko, kam tos žinios reikalingos ir kaip jas panaudoti realiame gyvenime. Žmogus be tikslo – tai žmogus be ateities, kad ir kiek žinių jis turėtų“, – sako Č. Višnevskis ir priduria, kad studijas rinktis reiktų ne pagal tai, ar specialybė prestižinė, ar ne. Pasaulis per daug dinamiškas, kad būtų įmanoma nuspėti, kokių specialistų poreikį rinka jaus po dešimties ar daugiau metų. Tačiau jeigu žmogus dirba tai, ką mėgsta, o jo akyse dega liepsna – jis visada bus reikalingas darbdaviui.