a kareiva

Prof. Aivaras Kareiva

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) profesorius habil. dr. Aivaras Kareiva vasario mėnesį dešimčiai mėnesių išvyksta į Kiūšiū universitetą, esantį Fukuokos mieste – šiaurinėje Japonijoje esančios Kiūšiū salos pakrantėje. Stažuotės metu mokslininkas kartu su savo VU moksline grupe ir japonų tyrėjais kurs naujos kartos kaulų implantus, pasižyminčius idealiu biosuderinamumu ir antibakterinėmis savybėmis.

Šiuo metu odontologijoje ir ortopedijoje ypač dažnai pasitaiko infekcijų implanto zonoje – jį supantys audiniai patinsta, atsiranda uždegimas. Tinkamai negydant gali sunykti kaulinis audinys, rizikuojama, kad pats implantas bus atmetamas kaip svetimkūnis.

„Infekcija dažniausiai kyla dėl bakterijų, kurios patenka į implantą implantacijos metu arba iškart po jos. Taigi, jeigu būtų sukurtas antibakterinis implantas, pavyktų minimalizuoti arba išvis panaikinti infekcijų tikimybę. Tačiau naudoti vien antibakterinę medžiagą nepakanka – turi būti sukurta tokia medžiaga, kuri biologiškai suderinama su žmogaus kūnu. Be to, tokia medžiaga turi būti pralaidi dėl žmogaus kūne vykstančios apykaitos. Todėl Japonijoje bus sintetinamos naujos biokeraminės medžiagos kaulų implantams, tiriamas jų biosuderinamumas“, – pasakoja mokslininkas.

Beveik metus truksiančios stažuotės tikslas – sukurti naujos kartos technologiją, kuri sumažins uždegimų ir implanto atmetimo tikimybę. Tikimasi, kad ši revoliucinė technologija iš esmės pakeis ortopedijos ir odontologijos sritis.

Prof. A. Kareiva džiaugiasi jau ne vienus metus trunkančiu bendradarbiavimu su mokslininkais iš Japonijos. Pasak jo, tai labai atsakingi tyrėjai, pasižymintys aukšta kultūra ir puikiomis žiniomis, tyrimuose naudojantys pažangiausias technologijas.

„Mano stažuotės metu vykdyti mokslinių tyrimų į tą pačią laboratoriją planuoja atvykti VU CHGF docentas Ramūnas Skaudžius ir dr. Inga Grigoravičiūtė-Puronienė. Tikėtina, kad podoktorantūros studijų atvyks bebaigiantis rašyti daktaro disertaciją Andrius Laurikėnas“, – vardija prof. A. Kareiva ir priduria neabejojantis, kad VU ir Kiūšiū universiteto chemikų bendradarbiavimas tęsis dar ne vienerius metus.

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos