2010 m. iš kosmodromo Kazachstane pakilusi raketa nešėja į orbitą iškėlė Vokietijoje pagamintą palydovą, skirtą erdviniams Žemės paviršiaus žemėlapiams sudaryti. Palydovas sudarinėjo Žemės reljefo žemėlapį. Per septynerius metus technologijos sparčiai vystėsi ir užvaldė dar įvairesnes mūsų gyvenimo sritis. Ar dirbtinis intelektas jau pajėgus sudaryti kasdien mūsų naudojamus žemėlapius, navigacines sistemas? Jeigu ne – kada bus?

Kaip pasakoja Vilniaus universiteto Geomokslų instituto profesorius habil. dr. Algimantas Česnulevičius, informacinės technologijos sukėlė tikrą revoliuciją kartografijoje. Šiuolaikinio kartografo tikslas – kurti ne tik įprastus žemėlapius, bet ir naujas erdvės vaizdavimo priemones, kurios palengvintų darbą architektams, logistikos transporto įmonių, uostų darbuotojams ir kiekvienam vartotojui.

„Palydovinės nuotraukos, kosminis zondavimas, modernios informacinės ryšio technologijos leido taip ištobulinti kartografinių kūrinių sudarymą, kad kartografija įsiliejo į mūsų buitį, beveik visas praktinio gyvenimo sritis“, – sako prof. A. Česnulevičius. Bet taip yra šiandien, o kas bus rytoj?

Lapkričio 30 d. mokslininkai sieks atsakyti į šį ir kitus klausimus konferencijoje „Cartocon 2018“ apie kartografijos ir GIS (geografinių informacinių sistemų) technologijų taikymą ir mokslinių tyrimų praktiką Lietuvoje: istoriją, šiandienos patirtį, ateities perspektyvas.

Taigi ši mokslo ir technologijų konferencija skirta visiems, kurie kuria, naudoja, tyrinėja, programuoja ar tiesiog domisi žemėlapiais, braižo, projektuoja, keliauja, dirba logistikos srityje…

Renginio organizatoriai teigia, kad konferencija siekiama stiprinti Lietuvos kartografijos, geografinės informacijos ir technologijų bei nuotolinių tyrimų sričių mokslininkų ir versle dirbančių tyrėjų bendradarbiavimą, gerinti jų informuotumą. Konferencijos sesijos apims kartografinės komunikacijos, atvirų GIS technologijų, distancinių tyrimų temas.

Konferencija vyks Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekio al. 5, Vilniuje. Būtina išankstinė registracija: https://cartocon.lt/events/konferencija.