A-R-Barron-160906-4-642x410.jpg

Chemijos profesorius Andrew R. Barronas spalio 25–27 d. Vilniuje vykusioje konferencijoje „Ecobalt 2018“ pasiūlė paprastą ir lankstų sprendimą, leidžiantį kontroliuoti pramoninių nuotekų valymą, taip pat vandens valymą gyvenamosiose vietovėse. Tai dvi technologijos, pagrįstos kontroliuojamo paviršiaus funkcionalizavimu, įskaitant keraminius paviršius ir anglies nanovamzdžius.

Geriamasis vanduo tampa problema

Paprastų ir veiksmingų technologijų trūkumas iki šiol yra didelė kliūtis gyvenimo kokybei gerėti besivystančiuose pasaulio regionuose. Geriamojo vandens trūkumas yra viena didžiausių pasaulio problemų. Pramoninių nuotekų valymas (pakartotinis panaudojimas) tampa vis problemiškesnis, ypač sunkiosios pramonės srityje, pvz., gaminant vandenį naftos pramonei. O sausringuose regionuose plėtojamam žemės ūkiui taip pat reikia vis daugiau vandens.

„Modifikavę aliuminio oksidą, padarę filtrus ir per juos perleidę užterštą vandenį, teršalus atskirsime iš vandens. Angliavandenilių atskyrimas iš vandens leidžia pašalinti membraninį užteršimą. Taip gausime švarų geriamąjį vandenį“, – teigia mokslininkas.

Iš Didžiosios Britanijos atvykęs prof. A. R. Barronas pažymėjo, kad ši technologija yra lengvai pritaikoma, lengvai regeneruojama ir perdirbama, o eksploatavimo išlaidos – ypač mažos.

Kliūčių gyvenimo kokybei gerėti šalinimas

Konferenciją „Ecobalt 2018“ organizavo Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas. Ji skirta aplinkosaugos klausimams: oro, vandens, dirvožemio užterštumo įvertinimui ir jo mažinimo galimybėms, naujiems, aplinką tausojantiems produktams, perdirbimui ir aplinkosauginiam švietimui.

Konferencijoje pranešimus skaitė prof. dr. Andrew R. Barronas, dr. Kiriaki Chrissopoulou iš Graikijos, prof. dr. Przemyslawas Niedzielskis iš Lenkijos, dr. Vijayalakshmi Velusami iš Didžiosios Britanijos, prof. habil. dr. Ewa Bulska iš Lenkijos, Vilniaus universiteto prof. dr. Aušra Valiūnienė, dr. Maarja Öpik iš Tartu universiteto, Lietuvos aplinkos apsaugos agentūros atstovė Erika Mamaitienė, Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamento Hidrochemijos skyriaus vedėja Galina Garnaga-Budrė, Bendrovės „Grota“ atstovai Antanas Marcinonis, Saulius Janulevičius, Rūta Tekorienė. Įmonės „Veika“ atstovas dr. Aleksey Etinas pristatė chemijos industrijos ekorevoliucijos istoriją.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos