img 9136

Birželio 14 dieną Krokuvoje (Lenkija), Kalnakasybos ir metalurgijos akademijoje (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) įvyko tarptautinė konferencija, kuria pažymėtos 130-osios lietuvio geologo Ignoto Domeikos mirties metinės. Pasaulinę šlovę jam atnešė naudingų iškasenų telkinių atradimai tolimoje Čilėje bei mokslo darbai, skirti mineralogijai ir geologijos teorijai.

Ignotas Domeika gimė 1802 m. liepos 3-ią dieną Niedzviadkos dvare, Naugarduko apskrityje. Vaikystę praleido tėviškėje, kur buvo mokomas guvernanto. Vėliau mokėsi pijorų ordino kolegijoje Ščiutine, studijavo Vilniaus universitete. Sostinėje Ignotas Domeika įsitraukė į visuomeninę veiklą, buvo nelegalios filomatų draugijos nariu, jos pirmininku.

Studijos Vilniuje – tai vienas svarbiausių jo gyvenimo laikotarpių, kai formavosi pasaulėžiūra, siekiai, svajonės. Vėliau, 1870 metais, savo draugui Bronislovui Zalieskiui Ignotas Domeika iš Čilės rašė: „...Tai, kas buvo, pakelia mus ir nuneša aukščiau ir stipriau, negu tai, kas yra dabar, ir tame, kas buvo, mes gyvename pilnakrauje  jaunyste, nepaisant mūsų – žilaplaukių ir sulinkusių. (...) Todėl man sunku dabar vedžioti plunksną, kada imuosi rašyti apie laimingus mūsų vilnietiškos jaunystės metus...“.

img 9126

1824-ais metais I. Domeika, po garsios filaretų bylos ištremtas į gimtinę – į Žybartaučizną (geologo dėdės nuosavybė), o vėliau – į Zapolės dvarą, kur gyveno prižiūrimas policijos.

1831-ais metais Ignotas Domeika prisijungė prie sukilėlių ir kovėsi Dezidero Adomo Chlapovskio daliniuose. Po pralaimėto mūšio ties Šiauliais, 1831-ų metų vasarą pasitraukė į Prūsiją, vėliau – Prancūziją, kur pratęsė savo studijas. Čia, Sorbonos universitete, I. Domeika studijavo geologiją, matematiką, fiziką, chemiją, botaniką, o vėliau perėjo į Paryžiaus kalnakasybos mokyklą (École des Mines), kurią 1837-ais metais baigė su pagyrimu. Po metų geologas atvyko į Čilę, kur iki 1847-ų buvo La Serenos aukštosios kalnakasybos mokyklos, o nuo 1847-ų metų – Santjago universiteto profesoriumi. 1867 – 1883 m. jis buvo ilgamečiu universiteto rektoriumi, o drauge – ir vienu iš Čilės aukštojo mokslo sistemos reformatorių.

Krokuvoje vykusios konferencijos metu buvo pristatyta 18 pranešimų, skirtų Ignoto Domeikos gyvenimui ir studijoms atminti. Juose apžvelgti geologo mokslo darbai, originalūs geologiniai žemėlapiai, visuomeninė ir taikdariška (araukanų karinis konfliktas) veikla bei aukštojo mokslo struktūros kūrimas Čilėje, dabartinės Čilės kalnakasybos plėtra ir geoturizmas, prie kurių vystymo I. Domeika ženkliai prisidėjo savo atradimais.

Konferencijoje dalyvavo per 30 dalyvių iš Lenkijos, Lietuvos, Baltarusijos, Prancūzijos ir Čilės. Pranešimus – „Pirmoji tremtis Zapolėje“ bei „Juros periodo fosilijų svarba Andų kalnų geologinei raidai“ – skaitė akademikas Algimantas Grigelis, o profesorius Algimantas Česnulevičius pasakojo apie geologo studijų metus – „Ignoto Domeikos studijų metai Ščiutine ir Vilniuje“.

Konferencijos metu I. Domeikos garbei pristatyta „Pažvelk į mineralą dar bevardį“ paroda ir jos katalogas, kuriuos parengė akademikas Algimantas Grigelis ir profesorius Algimantas Česnulevičius.

Informaciją parengė:

prof. habil. dr. Algimantas Česnulevičius